Flacăra Horezu a câștigat primul ”derby” județean din noul sezon al Ligii a III-a, cu Costești

Sâmbătă, 4 septembrie, la Orlești s-a disputat primul derby județean din noul sezon al Ligii a III-a, între Minerul Costești și Flacăra Horezu. Ambele formații veneau după rezultate dezamăgitoare înregistrate în prima etapă și cu o dorință uriașă de a obține primele puncte în campionat. Era de așteptat să asistăm la un meci echilibrat. Așa a și fost, în cea mai mare parte a timpului. Perioadele bune au alternat. După câteva situații bune ale ambelor formații, la jumătatea primei reprize s-a deschis scorul la Orlești. ”Minerii” i-au făcut un cadou și Flacărei Horezu. Rizea a pierdut mingea prea ușor în apropiere de mijlocul terenului, iar Dinu a scăpat singur spre poartă, a șutat în diagonală și a adus-o pe Flacăra în avantaj: 0-1. Elevii lui Vlădoi și Olaru au încercat să revină în joc. Pe un atac prelungit, după o lovitură liberă executată de Vlad, respinsă de apărarea oaspeților și retrimisă de Nicolaescu spre poartă, mingea a ajuns în flancul stâng, apoi a trecut prin fața porții. Diaconescu a fost prins pe picior greșit, nu a putut pune latul pentru a restabili echilibrul. Pe finalul reprizei, Flacăra a revenit în careul advers și a avut o situație de a-și dubla avantajul.

Pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru Costești. Antrenorii au fost inspirați. L-au aruncat în luptă pe Milosteanu, care, în minutul 52, după o lovitură liberă executată în scurt, de Vlad, s-a demarcat bine și l-a învins pe Sporea: 1-1. Imediat, Flacăra putea trece din nou la conducere, după o neînțelegere între Bălan (portarul gazdelor) și Nicolaescu. Vladu a fost providențial, respingând balonul din apropiere de linia porții. La poarta cealaltă, Milosteanu a fost aproape de a înscrie și al doilea gol, după un șut puternic, din unghi, razant cu transversala. Tot Milosteanu a scos și jumătate de roșu pentru un adverar. A fost un atac imprudent, urmat de un clinici cu Ovye. Ambii jucători au fost avertizați. În minutul 63, Ovye a avut din nou o intrare neglijentă și a primit al doilea galben, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. Minerul a încercat să profite de omul în plus și să surprindă pe contraatac, însă până la urmă a căzut în plasa horezenilor. În minutul 76, Bîrzan, după o acțiune personală și o nouă greșeală în defensiva Costeștiului (lui Pufu i s-a reproșat că a fost depășit ușor), a marcat pentru 1-2. Ambele echipe au cerut, în partea secundă, câte un penalti. Gazdele, ultimele, solicitând henț după o intervenție la sacrificiu, în propria suprafață de pedeapsă, a lui Comănescu. Neacșu a fost ultimul care a amenințat poarta lui Sporea. Flacăra a terminat meciul învingătoare. Minerul este nevoită să mai aștepte până la obținerea primelor puncte. În etapa viitoare va avea o misiune și mai dificilă, pe terenul echipei CSM Slatina. Formația pregătită de Narcis Enăchescu joacă, în Treapt, cu Alexandria.

Minerul Costești: Bălan – Vladu, A. Diaconescu, Păun, Vlad, Nicolaescu, Neacșu, Rizea, Rădulescu, Pufu, Trașcă. Au mai jucat: Milosteanu, Pașoi, Neacșa.

Flacăra Horezu: Sporea – M. Deaconescu, Ovye, Burcea, Comănescu, Dobre, Verdeș, Bîrzan, Georgescu, Dobrin, Dinu. Au mai jucat: Nistor, I. Marian, Dobrescu, Mihăilă, Horumbă.

Partida de la Orlești, arbitrată de Iulia Demetrescu. A acordat 13 galbene și un roșu

Meciul dintre Costești și Horezu a fost încins. A avut sare și piper. CCA a delegat să conducă derby-ul local un arbitru vâlcean. Proaspăt întoarsă de la un meci internațional, din preliminariile Champions League, disputat în Elveția, Iulia Demetrescu a fost la centru, la Orlești. La cele două linii s-au aflat Cătălina Nan și Cosmin Ciocan, ambii din Teleorman. Observator de joc a fost o altă vâlceancă, Raluca Șerban, din Popești. Se va lăsa și cu amenzi după acest duel. Ambele echipe au depășit limita cartonașelor galbene și vor fi sancționate pecuniar. Gazdele au luat șase, iar oaspeții șapte, plus un roșu.