Flacăra Horezu a detronat liderul la juniori

* meciul s-a întrerupt cu aproximativ 15 minute înainte de final, brezoienii rămânând cu doar 7 jucători în teren

Formaţia de pe primul loc din campionatul de juniori A1 al Ligii a IV-a, Lotru Brezoi, nu se aştepta să întâmpine dificultăţi încă din prima etapă a returului. Spera că-şi va consolida poziţia în clasament, însă până la urmă a pierdut şefia, Cozia Călimăneşti profitând de greşeala elevilor lui Giuseppe Foltea. Lotru a pierdut primul loc nu pe teren, ci datorită unor probleme legate de organizare. N-a ştiut sau n-a fost anunţată că este nevoie să se prezinte şi cu buletinul sau copiile de pe buletin ale jucătorilor, astfel că a jucat încă din start în inferioritate numerică. Au intrat pe teren doar 8 jucători, cei care aveau tot ceea ce impunea regulamentul, s-au comportat remarcabil, însă n-au reuşit să reziste până la final. Au primit un gol, iar apoi au fost din nou sancţionaţi drastic de către arbitru. Cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, un brezoian a primit cartonaşul roşu şi jocul nu a mai continuat întrucât regulamentul prevede că un meci de juniori nu se poate disputa dacă o echipă are mai puţin de 8 jucători pe teren. Astfel, partida va fi probabil omologată la „masa verde”, cu 3-0 pentru Flacăra, care în aceste condiţii, a oferit un ajutor important Coziei Călimăneşti. Echipa lui Andreescu şi Stanciu a egalat Lotru la puncte şi a trecut pe primul loc datorită golaverajului mai bun.

„AJF-ul îşi bate joc de echipele de fotbal”

* spune un junior de la Lotru Brezoi, care ne relatează abuzurile comise de arbitri într-un meci disputat la Horezu

Unul dintre jucătorii echipei de juniori a Lotrului Brezoi ne-a trimis pe adresa redacţiei o scrisoare în care condamnă AJF-ul pentru practicile sale preferenţiale, care aduc numai rău fenomenului sportiv. Acesta ne relatează câteva din păţaniile de care a avut parte la meciul pe care gruparea sa l-a susţinut la Horezu. Vă redăm mai jos conţinutul integral al scrisorii:

„Activez la echipa de juniori Lotru Brezoi. Am să vă spun cum domnii de la AJF îşi bat joc de arbitri şi, nu în ultimul rând, de echipele de juniori! Un exemplu concludent ar fi cel de sâmbătă, 6 martie, şi anume, meciul de juniori dintre Flacăra Horezu si Lotru Brezoi! Pe un teren impracticabil, acoperit peste 80 % cu apă (în regulament scrie clar că, dacă mingea nu sare pe cel puţin o pătrime din suprafaţa de joc, nu se dă drumul la meci, suprafaţa de joc fiind practic inundată), domnii arbitri au dat drumul la duel, punând astfel integritatea jucătorilor în pericol. Motivul deciziei lor a fost, citez: «Aşa am primit ordin de la „superiori”, ca meciul să se joace indiferent de condiţiile de joc». Ca „spectacolul” să fie şi mai frumos, echipa din Brezoi a început meciul în 8 oameni, pe motivul că ceilalţi jucători nu aveau buletinul de identitate (sau o copie a acestuia) ataşată de legitimaţie. Ei, bine, acest show a ţinut până prin minutul 55. Între timp, cei din Horezu reuşiseră să deschidă scorul în minutul 34, printr-un şut de pe linia careului de 16 metri (care avea 10 metri, dar nu mai contează). În minutul 60, jucătorul Dragomir Tiberiu primeşte al doilea galben (pentru un fault la mijlocul terenului şi este eliminat, astfel că arbitrul pune capăt jocului!). Nu ştiu ce îi ţine pe aceşti arbitri să continue această profesie, să se lase batjocoriţi de marii „cavaleri ai fluierului”, de cei din conducerea AJF-ului… şi, până la urmă, pentru ce? Pentru o sumă infimă de bani… (aici mă refer la arbitrii care conduc meciurile de juniori). Au ajuns să-şi bată joc de aceşti copii care practică acest sport din plăcere. E păcat că îşi bat joc de noi, pentru că, în judeţ, chiar există multe talente la echipele de juniori şi nu trebuie irosite! În încheiere, aş vrea să le spun un singur lucru domnilor de la AJF : «RUŞINE»!”.