Liga IVFotbal

Adrian Zanfir, la primul gol pentru Sparta, de la revenirea la lidera Ligii a IV-a

Duminică, 12 mai, lidera Ligii a IV-a a realizat scorul etapei la Malaia. Pe o vreme de primăvară ploioasă, cu Sparta a câștigat cu scorul de 11-1 contra penultimei clasate. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 13. Andrei Streinu a marcat primul, Cazan a dublat avantajul, iar Streinu a punctat din nou, pentru 0-3. ”Dică” Popa a făcut 0-4, iar Dobre și Pușcatu au închis primul ”set”, la 0-6. În partea secundă, după o bară, Pașoi a găsit și ținta (0-7). Ștefan Popa a făcut, de asemenea, ”doppietta”. În minutul 63, aflat la al doilea meci de la revenirea la Sparta, după experiența avută în Liga a V-a, la ACS Păușești Măglași, Adrian Zanfir și-a pus amprenta pe victoria clară a echipei pregătită de Mihai Lungan și Romeo Chelcea: scor 0-9. Streinu a adâncit rana gazdelor, marcând al 10-lea gol. Juniorul Mario Mutu a înscris ultimul pentru oaspeți. Gazdele au marcat golul de onoare pe final, din 11 metri. Ultimul fluier al arbitrului i-a găsit pe cei de la Malaia descompletați. Au încheiat partida în 9 oameni, din cauza problemelor medicale. ”Am început meciul cu doi juniori, am terminat cu trei. Mă bucur că a marcat și Mario Mutu, că și-a revenit din punct de vedere fizic. Din păcate, în Sâmbătat Paștelui, la meciul cu Alunu, am pierdut trei jucători importanți. S-au accidentat Bobi Mihăilă, Darius Preda și Alin Bucei. Sper să-i putem recupera pentru finalul sezonului. Trebuie să fim în continuare atenți, pentru că nu s-a terminat. În pauza de iarnă am spus că mai avem 15 finale. Au mai rămas patru. Trebuie să rămânem concentrați pentru ce urmează”, a spus Romeo Chelcea, președintele clubului Sparta.