Flacăra, golul și scorul campionatului! Cozia, înfrângere usturătoare

În prima etapa din 2024, din Liga a-III-a, s-a consemnat și primul derby vâlcean. S-au întâlnit, pe stadionul din Treapt, Flacara Horezu și Cozia Călimănești! A fost un joc plin de spectaculozitate. ”Cocoșii” au obținut cea mai categorică victorie din ultimii ani. 7-0 a fost la final. Soarta întâlnirii a fost stabilită din prima repriză. După 45 de minute, Flacăra conducea cu 5-0. Spectatorii au putut vedea și un gol de generic, din foarfecă, la vinclu, al lui Cristi Moldovan. Au mai înscris pentru câștigătoare: Zamura și Ceapă (transferat la Horezu în iarnă), de câte două ori, Neacșa, aflat de asemenea la debutul în meci oficial pentru Flacăra, dar și Rotea. Cu acest rezultat, ”cocosii” încă speră  la play-off,în timp ce Cozia se afundă și mai tare în subsolul clasamentului!

”A fost un joc reușit. Am marcat la prima ocazie. Le-am spus de la început băieților să fie concentrați, să intrăm bine în meci că dacă înscriem repede, apoi ne vom desprinde, ne vom face misiunea ușoară. A venit imediat și golul 2, apoi celelalte reușite. Știam că acest joc nu va semăna cu cel din tur, când am pierdut cu 2-0. Nici lotul lor nu mai e același. Am văzut doar 3-4 jucători din vechea echipă. Am avut și noi niște schimbări în lot în iarnă, dar am mizat pe pregătirea pe care am făcut-o, pe faptul că terenul nostru e mai mare și vom reuși să-i desfacem pe flancuri. Au avut și oaspeții câteva ocazii pe fondul nostru de relaxare, dar Rareș Sporea a avut niște intervenții miraculoase. A fost în zi mare. Băieții chiar au ascultat ce le-am transmis, împreună cu Tavi, staff-ul nostru. A fost indisponibil Dobre. A revenit și Adi Țăpîrlan, care a început pregătirea normal, cu echipa, după intervenția chirurgicală din iarnă, de la umăr. A intrat pe teren în ultimele minute. Au debutat Ceapă, Neacșa, Bloțu, Ciortan, într-un meci oficial pentru noi. Nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece după acest succes. Aveam trei finale. Acum au mai rămas două. Încă suntem la trei puncte de Colonești. Ar trebui ca noi să luăm 6 din următoarele două jocuri, iar ei să se încurce. Luptăm până la final”, a declarat Cătălin Bucă, după victoria en-fanfare cu Călimănești.