Emanuel Birăruţi, fiul primarului din Alunu, a adus prima victorie din Superligă pentru Olteţul

După ce în etapa trecută a pierdut de o manieră mai mult decât categorică în Zăvoi, cu FC Băbeni, la SCM Rm. Vâlcea s-au produs câteva schimbări. Astfel, în locul lui Robert Tufişi, pe banca tehnică a juniorilor echipei Primăriei Râmnicului a ajuns Marius Pufu. Nici lotul nu a mai fost acelaşi. În această nouă formulă, SCM a forţat obţinerea unui rezultat bun la Alunu. Tinerii fotbalişti din Zăvoi au jucat de la egal cu experimentaţii jucători de la Olteţul. Gazdele s-au zbătut în zadar în prima repriză să perforeze poarta „municipalilor”. Au ratat mult, astfel că la pauză s-a intrat cu un scor alb. Oaspeţii au încercat să ţină de rezultat. Au mizat pe apărare şi pe cartea contraatacului. În minutul 52, însă, defensiva râmnicenilor a cedat. Căpitanul gazdelor, Buliman, a risipit emoţiile şi şi-a adus echipa în avantaj. Formaţia coordonată de pe margine de Marian Văduva şi Nicolae Birăruţ a avut numeroase şanse de a înscrie şi golul 2 şi de a închide meciul. Nu a profitat, iar cum jocul greşeală aşteaptă şi ocaziile se răzbună, în minutul 80 oaspeţii au restabilit egalitatea. SCM a obţinut o lovitură liberă la marginea suprafeţei de pedeapsă, iar Andrei Streinu a trimis balonul în plasa laterală: 1-1. Cu doar trei minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc, „municipalii” au obţinut şi o lovitură de pedeapsă, după o intervenţie hazardată a portarului gazdelor. Astfel, de la trei puncte sigure, formaţia din Alunu s-a văzut în situaţia de a pierde chiar şi un punct. Norocul a fost, însă, de partea lui Staicu Păun şi companiei. Căpitanul oaspeţilor, Radu Mocioacă, a luat exemplul lui Bogdan Stancu din meciul României cu Armenia şi a ratat din punctul cu var. În loc de 2-1 pentru SCM, partida s-a încheiat la scorul de 2-1 în favoarea celor de la Olteţul Alunu. În prelungiri, în minutul 93, Emanuel Birăruţi, fiul primarului din Alunu (Cristian Birăruţi), a scăpat de marcaj, a şutat din flancul stâng, mingea a prins efect, a sărit dintr-un dâmb şi l-a păcălit pe portar. Olteţul Alunu a obţinut astfel prima victorie din Superligă şi a ajuns pe locul 7 în clasament. În următoarea rundă, a patra a sezonului, Buliman şi colegii săi vor juca la Orleşti.