EDITORIAL / Fotbalul învinge (aproape) întotdeauna!

Întreaga suflare fotbalistică de la noi a aşteptat mult timp (peste o lună de zile) deznodământul ,de la Comisia de disciplină apoi de la Comisia de recurs a FRF, meciului dintre Sepsi Sf. Gheorghe şi FC U Craiova din etapa a 24-a, întrerupt definitiv în minutul 26 de către un prea „zelos” arbitru, Chivulete jr., din motive… rasiste, transformate pe parcurs în xenofobe, dar asimilate cu rasismul conform unor „mari specialişti” de pe la noi.

Joi, 9 martie a venit şi verdictul mult aşteptat, Comisia de recurs a casat parţial deciziile Comisiei de disciplină şi a hotărât ca meciul dintre cele două, întrerupt în minutul 26 la Sf. Gheorghe, să se rejoace din minutul 0 conform regulamentului, joi 16 martie, la Sf. Gheorghe.

A fost o decizie logică, luată în spiritul jocului, care a nemulţumit pe cei de la Sepsi, aşa cum decizia iniţială (3-0 pentru Sepsi la „masa verde”) nemulţumise pe olteni.

A surprins tergiversarea luării unei hotărâri în speranţa clarificărilor date de desfăşurarea etapelor care au urmat.   Acestea mai mult au încurcat, au apropiat foarte mult în clasament cele două combatante pe seama jocului foarte bun o perioadă de trei etape după incident al craiovenilor (şi doar bun după aceea), dar şi al jocului slab al celor de la Sf. Gheorghe.

Duminică seara a avut loc ultima etapă a sezonului regulat şi ambele echipe au avut meci în deplasare: Sepsi pe Arena Naţională cu FCSB şi FCU Craiova la Sibiu cu FC Hermanstadt. Cei de la FCU, dacă ar fi câştigat la Sibiu, iar Sepsi ar fi pierdut la Bucureşti, erau în play-off şi, probabil că ar fi jucat cu rezervele meciul (re)programat de joia viitoare.

Aşa cum se întâmplă însă de cele mai multe ori în viaţă, probabil că Divinitatea a intervenit şi ambele protagoniste au fost învinse cu 1-0   duminică seara. Partida reprogramată pentru joi de la ora 20 in „Ţinutul secuiesc” se joacă „cu cuţitele pe masă” la Sf. Gheorghe, gazdele neavând decât varianta victoriei, oltenilor fiindu-le suficientă remiza.

Pentru fotbal în general, pentru fotbalul românesc în special, (re)jucarea acestei partide este un lucru benefic, chiar dacă anumite oficialităţi din secuime (primar/ viceprimar) au anunţat că vor contesta decizia Comisiei de recurs la TAS de la Laussane.

E dreptul lor, aşa cum era dreptul şi al celor de la FCU Craiova să facă acelaşi lucru, dacă decizia le-ar fi fost defavorabilă şi la a doua instanţă fotbalistică internă.

Precedentul „caz bricheta” din 2008 din fotbalul nostru cu protagonist Chivulete senior nu a avut, din fericire, un caz similar în timp şi meciul se va decide pe teren, aşa cum e drept şi corect.

Cei mai buni să învingă/ să meargă în play-off, domnilor!

Acolo îi aşteaptă Farul, CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova şi Rapid pentru cel mai încins final de campionat din ultimii ani!