Liga Nationala

Deznodământ aşteptat la malul Dunării

SCM Craiova – CS Oltchim 25-40 (13-16)
* chimistele s-au impus şi în faţa elevelor Victorinei Bora, în partida disputată la Tr. Severin

S-au întâlnit în meciuri amicale, s-au întâlnit în oficiale, iar acum s-au confruntat din nou în Liga Naţională. Este vorba despre Oltchim şi SCM Craiova, care s-au duelat sâmbătă, la Tr. Severin, într-un meci contând pentru cea de-a 14-a etapă a Ligii Naţionale. De această dată, însă, întâlnirea a fost uşor diferită decât precedentele. Elevele Victorinei Bora au opus rezistenţă, au ţinut piept Oltchim-ului şi s-au luptat aproape de la egal la egal cu echipa campioană a României, însă n-au avut forţa de a evolua constant până la finalul celor 60 de minute. Craiovencele au început meciul încrezătoare în forţele lor şi s-au ţinut scai de formaţia vâlceană. Începând cu minutul 10 s-a rupt un pic echilibrul. Chimistele s-au distanţat la patru goluri (4-8), însă au permis echipei gazdă să revină rapid în joc. Au alternat momentele bune şi cele mai puţin bune ale formaţiei vâlcene, astfel că la final de repriză s-a consemnat un neverosimil 13-16 pentru oaspete, un avantaj mult prea mic pentru o forţă ca Oltchim. Putea fi chiar 14-16, însă în ultimele secunde Smedescu a reuşit să apere într-o fază clară de gol a craiovencelor. În partea secundă, însă, datele problemei au stat cu totul diferit. Timp de aproape 10 minute elevele Victorinei Bora nu au marcat, Oltchim a defilat, şi-a majorat treptat avantajul, Ozel, Curea şi Nechita au făcut spectacol, deznodământul fiind cel aşteptat: 40-25 pentru handbalistele antrenate de Peter Kovacs.
Pentru Oltchim au marcat: Stanca (7), Pidpalova (6), Ozel (5), Nechita (5), Manea (5), Elisei (3), Curea (3), Szucs (2), Han (1), Geiger (1), Beşe (1), Vizitiu (1). SCM Craiova a punctat prin jucătoarele: Gogoriţă (10), Ilie (6), Crap (3), Bădiţă (3), Moise (1), Ivan (1), Nicu (1).

Gogoriţă, „bau-bau” pentru campioana României

Cea mai bună jucătoare a echipei din Craiova în jocul cu Oltchim a fost Oana Gogoriţă, autoare a 10 goluri. Gogoriţă, al cărui nume înseamnă, conform dicţionarului explicativ al limbii române, o „fiinţă imaginară cu care se sperie copiii”, un fel de „baubau”, a speriat şi formaţia chimistă. A aruncat la poartă din toate poziţiile, a înscris goluri spectaculoase, şi-a ţinut în prima repriză echipa în joc, însă n-a reuşit să o conducă pe SCM Craiova spre un rezultat istoric, formaţia doljeană pierzând destul de drastic duelul.

Mihaela Smedescu a revenit în poarta chimistă

Printre jucătoarele folosite de Peter Kovacs în partida cu Oltchim s-a numărat şi portarul Mihaela Smedescu. Aceasta a semnat recent un nou contract cu Oltchim, valabil pe doi ani. Smedescu a fost împrumutată în turul campionatului la Tomis Constanţa şi ar fi continuat acolo până la finele sezonului dacă Paula Ungureanu nu s-ar fi accidentat. Smedescu s-a întors, însă, la Vâlcea, astfel că Oltchim se bazează acum din nou pe trei portari.