Liga IVFotbal

4 din 4 pentru FCPO! Adi Stănică, dublă în derby-ul Ligii a IV-a! Angelco a apărat un penalty

FC Păușești Otăsău își continuă parcursul de metronom. A câștigat și derby-ul cu cea de-a doua clasată, Oltețul Alunu și a rămas singura echipă cu maximum de puncte în Elită. Confruntarea de la Păușești, pentru care a fost adusă o brigadă de arbitri ”străină”, din Argeș, cu Naidin la centru, s-a terminat la scorul de 2-0. Adi Stănică a realizat dubla. A marcat câte un gol pe repriză. La 1-0, în apropiere de minutul 70, Alunu a avut șansa egalării. A ratat, din penalty. Angelco Prvulovic, portarul gazdelor, s-a opus golului.

”A fost un meci care s-a ridicat, zic eu, la titulatura de derby al etapei. Joc bun, atmosferă frumoasă, mulți oameni în tribună. Noi ne-an făcut puțin jocul greu, pentru că am ratat din nou foarte mult. Sică Bălțățeanu, Stănică, Maricanu au avut șanse singur cu portarul să majoreze diferența. Am deschis scorul după 15-20 de minute. A fost un corner, o minge respinsă de apărare, Stănică a preluat, a întors un adversar și a șutat la colțul scurt. Prin minutul 70, Angelco s-a remarcat la o lovitură de pedeapsă a adversarilor și ne-a păstrat în avantaj. Am dublat diferența imediat. Tot Adi Stănică a marcat un gol frumos, o diagonală, din prima, cu latul. Și Alunu mi-a plăcut. E o echipă bună, preocupată să joace fotbal. Arbitrajul a fost bun. Oaspeții au mai cerut un penalty după o fază în care mingea i-a venit jucătorului din picior în mână. Și noi am cerut când am jucat la ei, dar ni s-a explicat că nu se mai sancționează astfel de situații. Îi felicit pe băieți, care chiar s-au mobilizat, au jucat cu ambiție, au avut atitudine, în condițiile în care au lipsit frații Mocioacă, iar Gruinea, Matei, Despoiu, Filipoiu sunt cu probleme medicale. Asta îmi dă cel mai mult încredere că avem un lot valoros, că suntem o echipă cu totul, nu doar un prim 11 și că au crescut frumos chiar și copiii, pe lângă jucătorii cu experiență”, a declarat Robert Olaru, antrenorul liderei Ligii a IV-a, FCPO, după victoria din derby.