Debut cu dreptul în 2011

CSM RM. VÂLCEA – GAZ METAN CFR CRAIOVA 1-0

CSM Rm. Vâlcea a început cu dreptul anul 2011, echipa din Zăvoi reuşind să se impună la limită (1-0), sâmbăta trecută, pe teren propriu, în faţa formaţiei Gaz Metan CFR Craiova. Golul care a adus trei puncte extrem de preţioase în contul formaţiei vâlcene a fost înscris de tânărul atacant Bogdan Geantă, în repriza secundă.

Prima repriză s-a încheiat cu un scor alb

Fotbaliştii din Zăvoi au dominat primul sfert de oră al partidei, dar fără a pericilita şi poartea adversă. Prima ocazie importantă de gol a meciului s-a ivit abia în minutul 16, atunci când Constantin Vasile a şutat peste transversală din marginea careului de 16 metri. CSM-ul a „croşetat” frumos şi în continuare, semn că s-a lucrat intens şi cu folos în această iarnă la capitolul tehnico-tactic, iar în minutul 33 vâlcenii au avut o nouă şansă de a înscrie, dar Cruşoveanu a respins în ultima clipă, cu capul, din faţa aceluiaşi Vasile. Căpitanul echipei din Zăvoi, Marius Mitu, care a fost de departe cel mai bun jucător de pe teren, şi-a încercat şi el norocul în minutul 39, însă şutul său din afara careului de 16 metri a fost reţinut cu siguranţă de portarul Mihai Neagoe. Eroul finalului de repriză avea să fie Adrian Ganea, care a stat la baza a două faze clare de gol. Mai întâi, în minutul 43, a expediat cu sete un şut de la aproximativ 35 de metri, pe care bravul Neagoe l-a scos greu, de sub transversală. Ulterior, în minutul 45, acelaşi Ganea a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în suprafaţa de pedepsă printr-o serie de driblinguri succesive, dar a şutat defectuos, din 10 metri.

Tânărul Geantă a băgat-o în… plasă!

Tot CSM-ul s-a aflat la timonă şi în startul reprizei secunde. În minutul 55, cu doar câteva secunde înainte de a fi înlocuit, Marius Rădulescu avea să înscrie, însă golul a fost anulat de centralul Dragoş Bocăneală pentru un presupus fault în atac. În minutul 58, Vasile avea să apară pentru a treia oară la finalizare, dar mingea şutată de acesta din voleu s-a dus mult în afara cadrului porţii. Singurul gol al meciului avea să fie înscris de tânărul atacant Bogdan Geantă, care a marcat după ce a insistat la o fază ce părea terminată, iar apoi l-a învins pe Neagoe cu un şut la colţul scurt. Portarul craiovean a reuşit să pareze mingea, dar nu suficient pentru a o împiedica să intre în plasă: 1-0! Până la final, nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, vâlcenii au avut experienţa necesară pentru a se menţine în avantaj. Ce-i drept, poate şi pentru că elevii lui Ionel Tersinio Gane au cam fost lipsiţi de inspiraţie şi au pus de foarte puţine ori în pericol poarta apărată de tânărul Radu Chiriţă, cel care, cu excepţia unui şut slab expediat de la distanţă, a cam şomat între buturi.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Radu Chiriţă – Odoroabă, Posteucă, Dandea, Fl. Sandu, Vasile, Pârvu, Marius Mitu, Ad. Ganea (D. Rădoi ’65), M. Rădulescu (B. Geantă ’56), D. Balauru (Gogoşoiu ’91).