Alte sporturi

Dan Avram le pregăteşte tinerilor tenismeni încă două competiţii de nivel naţional

dan avramRecent, la baza sportivă din Goranu, s-a desfăşurat prima ediţie a Cupei Capela la tenis de câmp. Competiţia de nivel naţional a fost împărţită în două categorii de vârstă (8-10 ani, 11-12 ani) şi s-a bucurat de prezenţa multor participanţi din judeţele Constanţa, Sibiu, Dolj, Gorj, Hunedoara şi Vâlcea.

Sportivii de la Tenis Club Capela Rm. Vâlcea, pregătiţi de antrenorii Dan Avram, Florin Palmotă şi Bianca Avram au reuşit să obţină trei locuri fruntaşe. Primul tenismen care s-a remarcat a fost Ducu Mihăilescu, acesta reuşind să se claseze pe prima poziţie la categoria de 8-10 ani. În continuare, Floriana Gheorghe a ocupat locul I la 11-12 ani, iar pe poziţia a treia a podiumului a urcat Vanesa Niţu (8-10 ani).
„Sunt foarte mulţumit atât de modul în care s-a desfăşurat competiţia, cât şi de rezultatele pe care le-au obţinut sportivii noştri. Doresc să mai precizez că luni, 18 aprilie, Floriana Gheorghe a participat şi la semifinala Cupei Dafora, ce a avut loc la Mediaşi”, ne-a declarat Dan Avram, antrenor şi fondator al Tenis Club Capela. Cea de-a doua ediţie a concursului se va desfăşura pe 28 mai, tot pe terenul din zona Goranu. Antrenorul clubului vâlcean a precizat că, şi de această dată, competiţia se va numi tot „Cupa Capela”, pentru că, până în momentul de faţă organizatorii nu au fost sprijiniţi de niciun sponsor. Ultima competiţie de tenis de câmp anunţată la Rm. Vâlcea, va fi ediţia I a Cupei Râmnicului şi va avea loc în luna iulie, de asemenea la Goranu. (O.D.)