Liga II

CSM-ul a triumfat la „triunghiularul” din Zăvoi

* echipa organizatoare a mini-turneului amical desfăşurat sâmbăta trecută, pe Stadionul „Municipal”, a remizat cu FC Oltchim Rm. Vâlcea (1-1), iar apoi a trecut de Damila Măciuca (1-0)

Cele trei echipe care mai reprezintă judeţul Vâlcea în eşaloanele superioare ale fotbalului românesc – în speţă CSM Rm. Vâlcea (Liga a II-a), FC Oltchim Rm. Vâlcea şi Damila Măciuca (Liga a III-a) – s-au înfruntat sâmbătă, 9 iulie, pe Stadionul „Municipal” din Zăvoi, în cadrul unui interesant „triunghiular”. Cu acest prilej, antrenorii celor trei echipe au avut şansa de a-şi face o părere exactă asupra actualului potenţial de joc al fotbaliştilor pe care-i pregătesc, precum şi asupra jucătorilor aflaţi în probe.
Fiecare dintre meciurile programate s-a întins pe durata unei singure reprize (de 50 de minute). Din pricina căldurii infernale care s-a consemnat atunci când s-au disputat partidele de sâmbăta trecută, la jumătatea fiecărui meci, arbitrul de centru Adrian Comănescu a acordat obişnuita pauză de hidratare.

Vlăduţi a marcat primul gol pentru „municipali” după revenire

În primul dintre cele trei meciuri, s-au înfruntat CSM Rm. Vâlcea şi FC Oltchim. Cu mici excepţii, duelul a fost abordat de ambele staff-uri tehnice cu formula de bază din acest moment. Cei care au deschis scorul au fost fotbaliştii antrenaţi de Ion Lazăr, „chimiştii” punctând în minutul 5, prin Bogdan Preda, dintr-un penalti acordat prompt de centralul Comănescu: 1-0. Egalarea a survenit în minutul 25, atunci când noua achiziţie din Zăvoi, Alexandru Vlăduţi, a punctat pentru 1-1 şi a stabilit astfel scorul final al partidei.
Au evoluat echipele:
CSM Rm. Vâlcea: Iorga – Tomzei, Plecanciuc, Odoroabă, Toma, Melcea, Pârvu, Roşca, Ene, Vlăduţi, Pribac. Au mai jucat: Petrescu, Fl. Radu.
FC Oltchim Rm. Vâlcea: Vlădoi – Moldoveanu, Cocărăscu, Borţa, Nania, Păun, Tomescu, Preda, Ceapă, Smedescu, Onofrei.

Oficialii vâlceni vor să aducă un atacant de talia lui Cămătaru

Sub privirile patronului Dan Niţu, care a luat loc în tribuna oficială a Stadionului „Municipal”, Damila Măciuca nu s-a făcut deloc de râs în meciul cu CSM Rm. Vâlcea, chiar dacă în ambele echipe au evoluat foarte mulţi jucători tineri. Singurul gol al partidei a fost înscris în minutul 32, de Andrei Petrescu, un masiv vârf de atac provenit de la CF Brăila, care aduce pe undeva cu neuitatul Rodion Cămătaru.
CSM Rm. Vâlcea: Tufişi – Ionuţ Stoica, Mocanu, Ionuţ Bucuroaia, Vătăjelu, Bălan, Dalu, Mosor, Ad. Dandea, Iancu, Sbârnea. Au mai jucat: Stănică, Vlăduţi, Vlad.
Damila Măciuca: Dragoş Geantă – Stanca, Harapu, Pârvulescu, Chebar, Dragoş Barbu, Bălţăţeanu, Bunescu, Teodorescu, Ciprian Popescu, Albinaru. Au mai jucat: Coman, Mitrea, Rusescu, Grecea.

Remiză în duelul dintre cele două echipe vâlcene din Liga a III-a

În ultimul meci al mini-turneului din Zăvoi, s-au înfruntat FC Oltchim Rm. Vâlcea şi Damila Măciuca. Duelul celor două echipe care vor reprezenta judeţul în viitorul sezon al Ligii a III-a s-a încheiat nedecis (0-0), niciuna dintre cele două formaţii nereuşind să concretizeze puţinele ocazii de gol pe care şi le-au creat.
FC Oltchim: Radu Popescu – Moldoveanu, Cocărăscu, Onofrei, Nania, Păun, Tomescu, Preda, Ceapă, Smedescu, Borţa. Au mai jucat: Piron, Cosmin Şorega, Culcescu, Despoiu, Mărăcine şi Marinel Ciocotoiu (ultimul este un tânăr fotbalist născut în 1991, care a făcut junioratul la FC Oltchim, dar care a plecat apoi la Nucet).
Damila Măciuca: Dragoş Geantă – Ioniţă, Chiripuş, Slăninoiu, Jugăstreanu, Bălaşa, Dianu, Iordache, Anghelina, Ciortan, Mitrea. Au mai jucat: Smeadă, Bucei, Rusescu, Peti, M. Popa şi Anghel.