CSM RM. VÂLCEA – ACS URBAN TITU 6-1

• Lincar l-a învins pe Neaga, într-un duel dintre doi foşti jucători stelişti

Sâmbătă, 26 iulie, CSM Rm. Vâlcea a disputat primul meci amical din această pauză competiţională. Formaţia pregătită de Erik Lincar şi Fane Nofitovici a înfruntat echipa dâmboviţeană de Liga a III-a ACS Urban Titu (care a terminat pe locul 2 în play-out-ul din sezonul trecut, într-o serie în care a fost întrecută doar de FCM Târgovişte, dar le-a depăşit pe Conpet Ploieşti, FC Păpăuţi, Avântul Reghin şi Civitas Făgăraş). Din cauza faptului că Splaiul Independenţei a fost blocat de comercianţii ambulanţi, cu prilejul Zilelor Imnului, oficialii din Zăvoi au convenit ca partida să se dispute pe terenul din incinta bazei sportive „Hidroelectrica”. Interesant este faptul că ACS Urban Titu a mai jucat şi vara trecută pe stadionul din nordul Râmnicului, chiar într-o partidă oficială, cu CS Hidro, în primul tur al fazei naţionale a Cupei României, când „energeticienii” din Vâlcea s-au impus la limită, cu scorul de 1-0.

Partida de sâmbăta trecută a fost una cu două reprize total diferite. În prima, deşi pe teren s-au aflat mulţi dintre titularii CSM-ului din sezonul trecut, adversarii au rezistat cu brio, iar scorul la pauză a fost egal (1-1). După revenirea dela vestiare, când în ambele echipe s-au produs modificări, diferenţa s-a mărit considerabil pe tabela de marcaj, rezervele din Zăvoi fiind net superioare, iar rezultatul final vorbeşte de la sine despre acest aspect: 6-1.

„Municipalii” din Zăvoi au făcut spectacol după pauză

Vâlcenii au deschis scorul în minutul 35, după o fază creată de proaspăta achiziţie Enache Câju. Acesta a pătruns în driblinguri pe partea stângă, i-a centrat perfect lui Adrian Popa, în faţa porţii adverse, care nu a mai avut de îndeplinit de cât o simplă formalitate. Echipa pregătită de Rică Neaga a restabilit egalitatea cinci minute mai târziu (1-1), după care tot oaspeţii au ratat o mare oportunitate de a intra la vestiare în avantaj. Imediat după pauză, dâmboviţenii au trimis mingea în transversală, dar apoi s-au prăbuşit total, la atacurile în valuri ale „municipalilor” din Zăvoi. În minutul 50, Vlad Munteanu a readus CSM-ul în avantaj, după ce a lobat mingea în vinclu, printr-o semi-foarfecă din interiorul careului (2-1). În minutul 61, şi Christian N’Kongue şi-a trecut numele pe lista marcatorilor (3-1), iar apoi a urmat o „dublă” a ex-craioveanului Ionuţ Stancu (minutele 63 şi 76). Scorul final pe tabela de marcaj a fost pecetluit de Mihai Diaconescu (minutul 84), dar jumătate din gol i-ar putea fi trecută lui N’Kongue: „Boss”-ul a lobat mingea sub transversală, din mijlocul suprafaţei de pedeapsă, portarul advers a respins-o, dar până la Deaconescu, care a trimis-o fără probleme în plasă, din doi metri (6-1). (N.C.)

În duelul de sâmbăta trecută, staff-ul tehnic din Zăvoi a trimis pe teren următorii jucători:

• Repriza I: Daniel Popescu – Samson Nwabueze, Ionuţ Stoica, Rareş Cucui, Marius Briceag, Andrei Piţian, Dragoş Geantă, Enache Câju, Adrian Popa, Ciprian Tănasă, Cosmin Neagu.

• Repriza a II-a: Daniel Cioară – Romero, Rareş Cucui, Denis Dumitraşcu, Alexandru Ionescu, Ovidiu Mihai (Andrei Piţian), Ovidiu Popescu, Ionuţ Stancu, Vlad Munteanu, Mihai Deaconescu, Christian N’Kongue.