Liga 6

CSM Focşani 2007 a câştigat amicalul cu Costeşti

Sâmbătă, 1 februarie, Minerul Costeşti a disputat o primă partidă de verificare din perioada de pregătire de dinaintea reluării campionatului. Lidera Superligii a întâlnit formaţia CSM Focşani 2007, echipă situată pe locul 5 în Seria I a Ligii a III-a. Focşănenii se află, în această perioadă, în cantonament la Govora. Partida dintre cele două a avut loc la Bărbăteşti, pe stadionul unde trupa primarului Toni Peştereanu vrea să-şi desfăşoare meciurile de pe teren propriu, din play-off. Confruntarea s-a încheiat favorabil grupării de nivel superior, care s-a impus cu scorul de 2-1.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 45, după o fază fixă. A fost o lovitură liberă peste zid, pe colţul opus portarului. Marius Vlădoi nu a putut interveni. Nu a fost vina lui, însă ”a fost schimbat” la pauză de antrenor. În partea secundă, ”Ţeţe” s-a bazat între buturi pe Angi Dumitrescu. La mijlocul reprizei secunde, CSM Focşani şi-a dublat avantajul. Pe final, proaspăt intrat, unul dintre jucătorii care ar putea face parte din lotul Minerului în partea a doua a campionatului, Mădălin Bărzăgeanu, a prins un şut bun şi a redus din diferenţă. Puşcatu era pe fază. Probabil chiar a atins balonul. Lidera Superligii nu s-a putut baza pe toţi jucătorii. Juniorul Mihăilă, dar şi Bobi Mihăilă au acuzat probleme de sănătate, ”Boabă” Preda a fost plecat cu familia, Larry Nicolaescu nu a putut să ajungă şi nici ”Pele” Păun. ”A fost un test util, împotriva unei echipe de nivel superior. Am avut şi noi ocazii la 0-0. Am văzut unde ne aflăm, unde trebuie să mai lucrăm. Ne dorim cât mai multe astfel de meciuri, cu echipe care să ne pună în dificultate. Săptămâna viitoare vom merge la Turceni. Vom juca împotriva formaţiei din localitate, care se află pe primul loc în Liga a IV-a din Gorj”, a precizat Marius Vlădoi, antrenorul grupării din Minerul Costeşti.
Altfel, la meciul de la Bărbăteşti a asistat şi preşedintele CJV, Costi Rădulescu. Acesta a transmis celor prezenţi că va sprijini activitatea fotbalistică şi în 2020. Rădulescu a văzut meciul împreună cu primarii din Costeşti (Toma Peştereanu), Copăceni (Tironel Tîmplărescu) şi Băbeni (Ştefan Bogdan). Partida a fost arbitrată de Sebastian Lăstun, Marius Badea şi Ramona Bălteanu. (S.S.)