Cozia a mai depășit un obstacol. FCPO și-a luat atacant golgheter

Etapa Ligii a IV-a din săptămâna Paștelui a început de vineri, 22 aprilie. Cozia Călimăneşti a acceptat propunerea celor de la FC Paușești Otăsău de a juca mai devreme cu o zi. Trupa lui Vasile Ilinca a reușit să se bucure și de această dată de succes. A mai depășit un obstacol important. Meciul nu a fost ușor, în ciuda diferenței consemnată la final: 4-0. Gazdele au deschis scorul în minutul 35. Uță a marcat. Imediat după pauză, în minutul 47, Duca a majorat avantajul. Tot el a dus scorul la 3-0, în minutul 75. Oaspeții au avut șansa să revină pe tabelă. Au ratat din punctul cu var. Buzilă greșise și provocase penalty-ul. Și-a răscumpărat greșeala și a apărat. Altfel, ar fi scăpat greu din gura lui Vasile Ilinca. Antrenorul Coziei ar fi vorbit singur, cu referire la portarul său, și în ziua de Paști. S-a calmat după ce a auzit finalitatea. Nu a văzut intervenția lui Buzilă. Scorul final a fost stabilit de Marinaș, în minutul 86. Pentru FC Păușești Otăsău se anunță vremuri bune. A scăpat de toți adversarii de top. Pregătește sezonul viitor. Săptămâna aceasta a reușit să perfecteze un transfer important. Atacantul-golgheter de la Șirineasa, Adi Tilioiu, s-a alăturat lotului formației pregătită de Robert Olaru. Tilioiu a mai jucat în trecut pentru FCPO.

„Am întâlnit o echipă bună. Nu a fost un meci ușor pentru noi, în ciuda scorului. Cei de la Păușești au jucători de calitate. Nu cred că vor mai pierde vreun meci până la final. Nu avem timp să ne bucurăm prea mult pentru rezultat și nici de sărbători. Miercuri ne întoarcem pe teren. Se joacă restanțele. Noi întâlnim Olympic. Rămâne să vedem cine rezistă mai mult după mesele îmbelșugate de Paști”, a spus Vasile Ilinca, antrenorul liderei Ligii a IV-a, după ultimul succes.