Cozia Călimăneşti, 59 de goluri marcate în 9 meciuri! Lexu`, execuţie fabuloasă, sub transversală, de la 30 de metri, în poarta ”minerilor”

Cozia Călimăneşti merge ceas. Are 9 victorii în 9 etape. Ultimul meci a fost unul lejer, poate chiar mai uşor decât se aştepta antrenorul Vasile Ilinca. Formaţia din staţiune s-a impus cu scorul de 9-0 în faţa celor de la Minerul Berbeşti. A fost 4-0 la pauză. Cornea a avut câteva intervenţii bune în debutul partidei, dar până la urmă a cedat.

Fundaşul Marian Chiripuş, revenit recent pe teren, după câteva săptămâni de absenţă, cauzată de o întindere, a deschis scorul după o fază prelungită de atac. Oaspeţii au cerut, timid, fault în atac la portar. Fratele lui Marian, Alexandru Chiripuş, a dublat avantajul gazdelor, iar Bogdan Lăzărescu, cu capul, a dus scorul la 3-0, după un corner executat de Ileana. Cel mai frumos gol al meciului l-a înscris căpitanul Alexandru Ştefan. Lexu` l-a învins pe Cornea cu o ”bombă”, un şut impresionant, de la 30 de metri, care s-a dus sub transversală. 4-0 a fost şi scorul pauzei. În partea secundă, Cozia a mai marcat de alte cinci ori. Uţă, dintr-o lovitură liberă de la marginea suprafeţei de pedeapsă, a trimis balonul peste zid: 5-0. Imediat, Ileana şi-a trecut, de asemenea, numele pe lista marcatorilor. Moldoveanu a punctat pentru 7-0. Ultimele două reuşite i-au aparţinut lui Alex Chiripuş, care şi-a trecut, astfel, în cont hattrick-ul. Cozia a ajuns la 59 de marcate. Are doar trei primite în 9 etape. Echipa cu cel mai bun atac şi cea mai bună apărare din Liga a IV-a va juca, în următoarea rundă, în Zăvoi, cu Chimia (dacă gazdele se prezintă). Ultimele patru partide din acest an sunt mai dificile. După duelul cu Chimia, urmează pentru formaţia antrenată de Vasile Ilinca confruntările cu Băbeni, Mădulari şi Sparta.