Liga 6

Costi Roncea a realizat „dubla” pentru Cozia Călimăneşti, la revenirea în Superliga vâlceană de fotbal

Revenită în competiţie după o pauză de două săptămâni provocată de neprezentarea din runda trecută a celor de la Olteţul Bălceşti 2014, Cozia Călimăneşti a realizat scorul etapei din Superligă, cu Lotru Brezoi. Formaţia pregătită de Vasile Ilinca s-a impus în acest meci cu 8-0. Soarta întâlnirii a fost decisă încă din prima repriză, care s-a încheiat la scorul de 5-0. La poalele Ţurţudanului, Leo Săraru a realizat hat-trickul, iar pe lista marcatorilor s-au mai regăsit Mitu Schinteie, Octavian Marinescu (din penalti), Ionuţ Săraru. De asemenea, pentru Cozia a jucat şi Costi Roncea, revenit recent din Grecia. La reîntoarcerea în Superliga vâlceană, Roncea a marcat două goluri. La Brezoi, Vasile Ilinca nu a mizat tocmai pe „11”-le de bază. Printre alţii, în tribună au stat Cosmin Marinaş şi Grigore Ceapă, care pot reveni pe teren în runda viitoare, când Cozia are parte de un meci mai greu, cu FC Băbeni. Antrenorul formaţiei din staţiune nu ia în calcul pentru această confruntare decât victoria, care ar menţine-o cu şanse reale în lupta pentru primul loc, în care se mai află Flacăra Horezu şi Viitorul Dăeşti. În altă ordine de idei, de la Brezoi, jucătorii Coziei nu s-au întors acasă. Au plecat la staţiune, la Voineasa, pentru câteva ore de relaxare la o cabană din localitate.