Liga Nationala

Coreea de Sud, „o nucă tare” pentru tricolore

* România n-a reuşit să învingă naţionala asiatică şi s-a clasat doar pe locul 4 în grupa a II-a principală

Norvegia, mai întâi, iar apoi şi Spania, au spulberat visele româncelor de a urca pe podium şi la ediţia din acest an a Campionatului Mondial de handbal feminin. Fără nicio şansă de a mai prinde „careul de aşi” în China, naţionala pregătită de Radu Voina şi Vlad Caba a evoluat slab împotriva Coreei de Sud, în ultimul meci din cadrul grupei a II-a principală. După înfrângerea cu Spania, mai precis după golul primit în ultima secundă, care a scos practic România din cursa pentru medalii, tricolorele au fost cu moralul la pământ şi au adormit târziu, spre 5-6 dimineaţa. Bineînţeles că acest lucru s-a răsfrânt direct şi asupra evoluţiei din meciul cu Coreea de Sud.

Egalul care nu a ajutat pe nimeni

Împotriva asiaticelor, România nu a contat decât în primele 15 minute de joc, care s-au desfăşurat sub semnul echilibrului, dovada cea mai bună în acest sens fiind şi scorul consemnat în acest sfert de oră: 9-8 pentru Coreea de Sud. Din acel moment însă, coreencele au pus piciorul pe acceleraţie şi s-au desprins la şase goluri (18-12 în minutul 28), diferenţă înregistrată, de altfel, şi la pauză: 19-13.
După revenirea de la vestiare, asiaticele s-au detaşat chiar la opt goluri diferenţă (21-13 în minutul 33), însă România a început o cursă incredibilă de urmărire. Elevele lui Radu Voina au recuperat pas cu pas din handicap, iar în minutul 56, Coreea de Sud nu mai avea decât un gol în plus (30-29), egalitatea fiind restabilită în minutul 58, după un gol semnat de Cristina Vărzaru (32-32). Până la final s-a mers cap la cap, scorul final fiind stabilit de Narcisa Lecuşanu, care a marcat pentru 34-34 în ultimele secunde de joc. Insuficient însă pentru ca tricolorele să depăşească naţionala Coreei de Sud în ierarhia grupei a II-a principale.
Au marcat pentru tricolore: Cristina Vărzaru (6 goluri), Narcisa Lecuşanu (6), Carman Amariei (5), Ramona Maier (4), Oana Manea (4), Ionela Stanca (3), Ada Moldovan (3), Adina Fiera (2) şi Iulia Puşcaşu (1).