Alte sporturi

CNMB a contabilizat opt medalii de aur la Campionatele Naţionale Indoor

În perioada 17 februarie – 31 martie s-au desfăşurat Campionatele Naţionale de Sală la atletism. La aceste competiţii au luat parte şi sportivi vâlceni, care au reprezentat Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân, Clubul Sportiv Chimia şi Şcoala cu clasele I-VIII „Tudor Vladimirescu” din Drăgăşani. Conform bilanţului făcut de Asociaţia Judeţeană de Atletism, coordonată de Mihai Şoimu, cele mai multe medalii le-au obţinut elevii de la CNMB. Aceştia au contabilizat opt medalii de aur, două de argint şi una de bronz. Ana Maria Roşianu, pregătită de Marinela Mirea, este una dintre sportivele care s-a clasat pe primul loc. Ea s-a evidenţiat la proba de 60 de metri a Campionatului Naţional de Juniori I. La aceste întreceri, profesoara Angela Popescu a avut trei sportivi pe prima treaptă a podiumului. Au luat aurul: Ioan Piţigoi (la proba de 60 m, la CN Juniori I), Alin Firfirică (la aruncarea greutăţii la CN Juniori II şi a discului la CN Juniori I şi II) şi Rareş Toader (la aruncarea greutăţii şi a discului la CN Juniori III). Tot de la CNMB s-a clasat pe primul loc, la Campionatul Naţional de Copii şi un elev al preşedintelui AJA Vâlcea, Mihai Şoimu. Este vorba despre Eduard Zaharia, care a luat aurul la proba de triatlon. Tot printre fruntaşi s-a numărat şi Manea Cristian, care a ocupat locul 2 la CN Juniori II, la săritura în înălţime, dar şi Gabriel Anca, ocupantul poziţiei secunde la proba de 50 metri a CN de copii II şi al locului 3 la săritura în lungime (ambii sportivi sunt pregătiţi de Angela Popescu). De la CS Chimia au ieşit în evidenţă: Adrian Bălănescu, Răzvan Simion, Cristian Manea şi Daniel Martalogu (atleţi pregătiţi de Lelioara Alexandrescu şi Claudiu Cîrstea), care au luat argintul la proba de ştafetă 4×1 tur, la CN de juniori III. Un alt sportiv, Rareş Toader, care a concurat pentru clubul chimist la proba de aruncare a discului, a obţinut bronzul. Tot pe 3 s-a clasat şi Cristian Manea, la săritura în înălţime de la CN de Juniori II. Şcoala „Tudor Vladimirescu” din Drăgăşani s-a remarcat la ultimele competiţii de atletism prin Ionuţ Drăguşin (sportiv pregătit de Cristian Orza), care a obţinut bronzul la proba de 3000 de metri a Campionatului Naţional Indoor dedicat juniorilor II. (S.S.)