AS Bărbăteşti a pornit în trombă în noul sezon al Ligii a IV-a: şapte puncte în trei etape

* week-end-ul trecut, „cocoşii” lui Ion Deaconu s-au impus în deplasare, la Viitorul Budeşti 2012, cu scorul de 2-1

AS Bărbăteşti are un start de sezon mult mai bun faţă anul trecut, când nu a prins play-off-ul. În primele trei runde ale Ligii a IV-a, echipa din comuna administrată de primarul Constantin Bănacu a obţinut şapte puncte, după două victorii şi o remiză. Week-end-ul trecut, jucătorii antrenaţi de Ion Deaconu s-au impus în deplasare, la Viitorul Budeşti 2012, cu scorul de 2-1 (după 1-1, la pauză). În prealabil, în prima rundă, AS Bărbăteşti a remizat la AS Băile Olăneşti (0-0), după care a învins acasă pe AS Buneşti (2-1).

Ion Bârlogeanu a marcat golul victoriei în minutul 93

În ceea ce priveşte meciul de sâmbătă, 8 septembrie, acesta a fost unul aprig disputat, mai ales că budeştenii au fost cei care au deschis scorul. Până la urmă, „cocoşii” au izbutit să restabilească egalitatea prin Adi Barbu (un fotbalist transferat vara aceasta de la AS Rm. Vâlcea 2016), după care şi-au trecut în cont toate cele trei puncte puse în joc printr-un gol înscris in extremis de Ion Bârlogeanu (în minutul 93).
„Adversarii au condus cu 1-0, dar am egalat până la pauză. În repriza secundă, s-a jucat pe contre, dar am avut şansă şi am mai punctat o dată, în prelungiri. Una este alta, e un rezultat senzaţional pentru noi, care ne poziţionează în partea superioară a clasamentului. Suntem pe val, cum se spune, dar şi norocoşi!”, a afirmat antrenorul de la AS Bărbăteşti, Ion Deaconu.

Pentru o zi, „cocoşii” au fost pe locul 1 în Seria Nord

Interesant este faptul că, după victoria de sâmbăta trecută, AS Bărbăteşti a stat o zi chiar pe locul 1 în clasamentul Seriei Nord din Liga a IV-a. Duminică, 9 septembrie, fotbaliştii pregătiţi de Ion Deaconu au fost întrecuţi însă mai întâi de Atletico Băile Govora (care a câştigat în deplasare, la Foresta Mălaia, cu 2-1, şi a trecut astfel în frunte), iar ulterior şi de AS Băile Olăneşti (5-4, acasă, cu Sporting Galicea), ultima dintre acestea fiind lideră după primele trei runde ale sezonului.
În următoarea etapă, echipa din comuna administrată de primarul Constantin Bănacu va juca pe teren propriu, în compania celor de la FC Păuşeşti Otăsău, meciul fiind programat sâmbătă, 15 septembrie, de la ora 17.00, pe „Maracana” din Bărbăteşti. (N.C.)