FotbalDiverse

Au luat tot! Lotru Brezoi a cucerit eventul la Under 19

Sâmbătă, 10 iunie, pe stadionul din Fedeleșoiu a avut loc finala fazei județene a Cupei României Under 19. Au ajuns aici campioana Lotru Brezoi și echipa de pe locul 3 din campionat, AS Băile Olănești. Trupa de la poalele Țurțudanului a luat tot în acest sezon. După trofeul din campionatul Under 19, elevii lui Lucian Trăistaru și Dan Naum au ridicat deasupra capului și Cupa. A fost un meci spectaculos la Dăești, cu cinci goluri. Brezoienii s-au impus în minutul 90+4, din penalty, cu scorul de 3-2. Deschiderea scorului s-a produs rapid, din minutul 3. Denis Cîrstoiu a adus-o pe Lotru în avantaj. În minutul 60, Marian Pițigoi a relansat partida după o lovitură liberă: 1-1. Ionuț Neacșa, fost jucător de Liga a III-a, la Minerul Costești, a adus trupa lui Ștefan Răcăreanu în avantaj trei minute mai târziu, tot după o fază fixă (2-1).

În minutul 72, tabela indica, însă, iar egalitate. A marcat pentru 2-2 Sebastian Botă. Lovitura de grație, din punctul cu var, a dat-o căpitanul celor de la Brezoi, Robert Trăistaru. Marian Deaconescu, reprezentantul echipelor de copii și juniori în Comitetul Executiv al AJF și președintele AJF, Adrian Comănescu au oficiat festivitatea de premiere. Au felicitat ambele echipe pentru parcursul din acest sezon și au mulțumit primarului din Dăești, George Popolan pentru punerea la dispoziție a stadionului Gheorghe Ciucioi, pentru această finală. Alături de juniorii de la Brezoi a fost și Dan Vîrtopeanu, dar și președintele clubului, Remus Burcuș.