Alte sporturi

Andreea Bîlă, cea mai bună sportivă a anului din judeţ

andreea bila gala 2011* tânăra este practicantă de karate, la CS Chimia, acolo unde se antrenează alături de Paul Dinu

La mijlocul acestei săptămâni, la Grand Hotel Sofianu, într-un cadru de vis, a fost desemnat cel mai bun sportiv al anului din judeţul Vâlcea. Mulţi dintre cei care au tras din greu în 2011 pentru a se evidenţia la concursurile la care au participat au sperat că vor reuşi să iasă în evidenţă la cel mai important eveniment al anului sportiv din Vâlcea, însă laurii victoriei i-a cules o sportivă practicantă de karate. Andreea Bîlă, prin rezultatele de excepţie obţinute în 2011 la competiţiile la care a luat parte, între care se regăsesc trei medalii la Campionatul Mondial, două medalii la Campionatul European, şapte medalii la Campionatele Naţionale şi patru medalii la Cupa României, a reuşit să obţină un punctaj remarcabil, care a propulsat-o pe primul loc în topul celor mai buni sportivi vâlceni. În mod normal, în urma rezultatelor şi a punctajului obţinut, cel mai bun sportiv din 2011 ar fi trebuit desemnat Paul Dinu, însă acesta a ales să rămână în coada topului, adică pe locul 10, mulţumindu-se cu aprecierile că a antrenat-o pe Andreea Bîlă, rămasă, aşadar, cea mai performantă sportivă din ultimele 12 luni.

Campioanele de la handbal au onorat evenimentul de la Grand Hotel Sofianu

Dacă ar fi ajuns mai aproape de primele locuri la Campionatul Mondial şi astfel ar fi poposit mai mult în Brazilia, era foarte posibil ca echipa de handbal fanion a României, Oltchim, să nu ajungă la Gala Sportului Vâlcean. Însă, dat fiind eşecul de la Sao Paolo, cele zece „tricolore” s-au întors mai devreme acasă, au avut timp de repaus, iar acum şi-au reluat şi pregătirile. S-au abătut un pic de la program doar pentru a onora evenimentul organizat de DJST. Aproape toate handbalistele de la Oltchim, inclusiv stranierele, împreună cu conducerea clubului, au fost prezente, pentru câteva ore, miercuri seara, la Grand Hotel Sofianu. Au lipsit doar Fiera, Ungureanu şi Stanca. Chimistele nu au venit degeaba la Gală. Jucătoarele care au obţinut titlul în campionatul României şi şi-au adjudecat Cupa României au primit câte o cupă şi o diplomă din partea DJST, ca ocupante ale locului 2 în topul performanţelor din 2011. De asemenea, fostul preşedinte al Oltchim-ului, Ioan Gavrilescu, a fost premiat pentru întreaga activitate.

Cinci karatişti, între primii zece sportivi vâlceni

În total, în top zece realizat de DSTJ în baza punctajului obţinut în 2011, s-au regăsit nu mai puţin de cinci sportivi de la secţia de karate de la CS Chimia. După Bîlă, cel mai bun karatist a fost desemnat Nicolae Stanciu, care a ocupat ultimul loc al podiumului. Pe 4 s-a situat Iulia Avram, locul 5 aparţinându-i lui Silviu Ghiţă. Pe 6 s-a clasat Anda Matei, care este antrenată de Gheorghe Dinu, la secţia de haltere a clubului chimist. Poziţia a şaptea a fost ocupată de Adrian Mihăescu, atlet pregătit de Rodica Tomoiagă, la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, iar pe 8 s-a situat un halterofil, Daniel Moldovan, sportiv pregătit tot de Gheorghe Dinu. Locul 9 a aparţinut atletismului. Ana Maria Roşianu, sportiva Marinelei Mirea de la CNMB, a prins şi ea topul primilor zece sportivi. Pe 10 s-a situat, cum spuneam, Paul Dinu, cel mai performant sportiv din 2011, care a fost pregătit pentru a realiza performanţe notabile de Constantin Daneş.

Laureaţii au primit câte 1000 de lei

Pe lângă cupe şi diplome, ocupanţii primelor zece locuri în topul celor mai buni sportivi din acest an au primit şi câte un premiu în bani. Acesta s-a ridicat la 1000 de lei. Din aceşti bani sportivilor le-au revenit doar 936 de lei, diferenţa reprezentând impozitul pentru venitul realizat.