Liga II

Am învins un „satelit”, vrem să mergem după Triumf, la Concordia

CSM Rm. Vâlcea a înteţit ritmul meciurilor amicale. Astfel, la mijlocul săptămânii trecute vâlcenii au învins la Piteşti pe FC Argeş II, grupare de Liga a III-a, colegă de serie cu FC Ghecon şi Oltchim. Partida a avut loc pe terenul sintetic din Trivale şi s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru CSM, golul vâlcenilor fiind marcat de Dinu în primele minute ale jocului. Diferenţa de valoare dintre cele două formaţii nu a fost evidenţiată de scor, CSM-ul ratând exasperant alte 7-8 ocazii de a înscrie, inclusiv un penalti prin Sergiu Popescu înainte de jumătatea primei reprize. Sâmbătă a fost partida de la Curtea de Argeş cu Internaţional, iar miercuri – probabil pe terenul sintetic din Zăvoi – CSM-ul va primi vizita echipei Triumf Bârca, grupare cu care a dorit să mai joace la jumătatea lunii ianuarie, însă atunci nu s-a găsit o suprafaţă de joc corespunzătoare, terenurile fiind acoperite cu gheaţă şi zăpadă. În fine, pentru finalul săptămânii, mai precis sâmbătă 20 februarie, CSM-ul se va deplasa la Chiajna şi va disputa un meci amical în compania formaţiei Concordia, ocupanta locului 7 în Seria Est a Ligii a II-a. Campionatul va începe peste încă o săptămână de la amicalul cu Chiajna, pe 27 februarie, însă CSM-ul va sta. Probabil atunci va avea loc un joc între titularii şi rezervele echipei antrenate de Alin Artimon.