Liga II

Internaţional Curtea de Argeş – CSM Rm. Vâlcea 5-0 (1-0)

Se întâmplă şi aşa: joc bun, rezultat dezastruos!

Cel mai important meci amical al acestei ierni a fost disputat de CSM Rm. Vâlcea în compania echipei Internaţional Curtea de Argeş. Şi această partidă a stat sub semnul întrebării în privinţa locului de disputare, întrucât starea terenurilor nu era una prea bună, iar echipa argeşeană şi-a dorit să evolueze în deplasare pentru a putea simula condiţiile de joc asemănătoare celor din prima etapă a Ligii I când Internaţional se deplasează la Galaţi, pentru partida cu Oţelul. Astfel, meciul a avut loc la Curtea de Argeş, pe stadionul ce o va găzdui pe Internaţional în sezonul viitor.

O repriză s-a jucat de la egal la egal

În prima repriză antrenorii celor două echipe – Ionuţ Badea la Internaţional şi Alin Artimon la CSM – au trimis în teren jucătorii de bază. A rezultat un meci spectaculos, echilibrat, unii jucători ai CSM-ului dorind parcă să demonstreze că anul trecut meritau ei să promoveze în detrimentul argeşenilor. După aproape 20 de minute de echilibru, Internaţional a înclinat balanţa în favoarea sa: Ovidiu Vezan a centrat perfect în careu pentru Andrei Zăgrean, acesta reluând cu capul în poarta lui Perianu. După gol argeşenii prind aripi şi domină teritorial, având o mai bună posesie a mingii, însă acest fapt nu face decât să fie pe placul fotbaliştilor vâlceni cărora li s-a potrivit de minune cartea contraatacului. Din păcate însă nu le-a reuşit nicio acţiune ofensivă, cea mai mare ratare fiind în contul lui Curtuiuş. Acesta a prelungit prea mult balonul (cum se spune în termenii clasici) şi portarul Marius Popa nu a putut fi învins.
În prima repriză au evoluat echipele:
Internaţional Curtea de Argeş: Marius Popa – Matei, Pintilii, Chiricheş, Frăsineanu – Abiodun, Vezan, Menassel, Lazăr – Zăgrean, Stoianof.
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Stanca, Deaconescu, Dinu, Goge – Vajda, Dandea, Sg. Popescu, Cătană – Curtuiuş, Dobre.

CSM, în corzi în repriza a doua

În repriza a doua ambele echipe au trimis alţi jucători în teren, puţini fiind cei care au continuat şi după pauză. Astfel s-a văzut clar diferenţa dintre rezervele unei echipe din Liga I faţă de juniorii CSM-ului. La prima acţiune mai consistentă de atac, Internaţional a majorat diferenţa la 2-0 prin nou-intratul Stan. Presiunea constantă pusă asupra defensivei vâlcene s-a concretizat cu un autogol al CSM-ului pentru scorul de 3-0, la o centrare venită din lateral-dreapta de la Apostu, acesta reuşind de altfel să fie şi cel mai periculos jucător al celor de la Internaţional până la finalul meciului, practic Apostu înscriind pentru 4-0 şi 5-0, de fiecare dată fiind liber în interiorul suprafeţei de pedeapsă a CSM-ului.

Verigeanu şi Artimon, semi-mulţumiţi

Chiar dacă scorul a fost unul umilitor pentru CSM, antrenorul Alin Artimon şi directorul general Florin Verigeanu nu s-au supărat prea tare, deşi dezamăgirea era evidentă faţă de unii fotbalişti. Meciul cu Internaţional a confirmat ceea ce spusese în repetate rânduri antrenorul Alin Artimon, şi anume că CSM-ul are echipă doar de o repriză. „Am arătat un joc bun, de la egal la egal cu Internaţional în prima repriză, dar după pauză au intrat juniorii să facă faţă unor fotbalişti motivaţi de Liga I şi nu pot să fiu prea supărat” – a spus Alin Artimon. Directorul Florin Verigeanu a fost ceva mai critic şi a spus: „Sunt supărat pe câţiva jucători, atât din rândul juniorilor cât şi din al celorlalţi. În schimb, recunosc că mi-a plăcut prima repriză şi poate că meritam să egalăm dacă Marius (n.r.: Curtuiuş) era mai atent şi nu irosea o ocazie clară, singur cu portarul argeşenilor”

Victoria dă aripi argeşenilor

Succesul categoric al echipei Internaţional a fost din plin exploatat de conducerea grupării argeşene. Antrenorul Ionuţ Badea, optimist şi încântat de victoria cu CSM Rm. Vâlcea visează acum la o victorie în prima etapă a returului Ligii I. „Jucătorii au răspuns bine acestei perioade de pregătire, au fost foarte receptivi şi au acumulat foarte multe cunoştinţe. Normal că încă mai am multe probleme de pus la punct. Am reuşit să ne atingem anumite obiective fizice şi tactice,în ideea în care vom aborda un sistem de joc bine stabilit dinainte. Condiţiile meteorologice nu au fost foarte bune, însă sunt independente de voinţa noastră, noi doar trebuie să ne adaptăm la acest aspect. Chiar şi aşa, zic eu că ne-am organizat bine în toată această perioadă de pregătire” – a postat site-ul oficial al clubului Internaţional ca declaraţie a antrenorului Badea, acesta declarând presei că vrea o victorie şi în partioda de la Galaţi, cu Oţelul.