Sfârşit de suferinţă pentru popeşteni

Sportul Rm. Vâlcea – Luncavăţul Popeşti 3-2

S-a încheiat cel mai slab sezon reuşit de Luncavăţul Popeşti. Gruparea primarului Constantin Şerban a terminat pe o poziţie care duce în Liga a V-a, însă acest lucru nu a fost stabilit în ultima etapă, ci cu câteva runde înainte. Ultima rundă a campionatului a avut darul doar de a încheia un stagiu de suferinţă pentru popeşteni care sperau totuşi într-o ultimă victorie în acest sezon. Au jucat cu Sportul, campioana en-titre, şi ea într-o reală scădere de formă în acest sezon. A rezultat un meci frumos, cu goluri multe. Sportul a condus de fiecare dată, însă niciodată la mai mult de un gol. Astfel, jocul a rămas deschis oricărui rezultat.

Gazdele au terminat prima repriză în avantaj, însă n-au reuşit să apere rezultatul, Crăciun restabilind egalitatea prin minutul 60. Un sfert de oră mai târziu, Ştefan şi compania i-au surprins din nou pe popeşteni, marcând pentru 2-1. Au înscris, însă, şi oaspeţii, prin Andrei Fistogeanu, astfel că se prefigura un rezultat de egalitate. Asta dacă nu i-ar fi urmărit ghinionul şi în această ultimă etapă. În prelungirile partidei, când puţini se mai aşteptau, mai ales că gazdele jucau şi în inferioritatea numerică după ce un jucător le-a fost eliminat cumul de cartonaşe galbene, ambele primite pentru proteste, popeştenii au mai primit un gol, astfel că au încheiat sezonul cu o înfrângere, rezultat care nu-i descurajează, mai ales că primarul Şerban a promis că Luncavăţul va juca şi în sezonul viitor tot în Liga a IV-a. (L.S.)