„Municipalii” au jucat cu echipa a doua

CFR Timişoara – CSM Rm. Vâlcea 2-0 (0-0)

Aşa cum anunţa la conferinţa de presă de după meciul cu FC Caracal, antrenorul Mitică Teleşpan a folosit în meciul de miercuri, de la Timişoara, numai jucători care aparţin clubului din Zăvoi. Partida cu CFR-ul a fost abordată de conducerea tehnică a CSM-ului cu o formulă inedită compusă din jucători care au fost mai mult rezervă în această ediţie de campionat şi cu o mulţime de juniori, singurul „veteran” fiind portarul Adrian Rusandu. În aceste condiţii, jucând împotriva unei formaţii care lupta pentru a evita retrogradarea, o înfrângere a „municipalilor” era mai mult decât evidentă.

Cu toate acestea, ceferiştii bănăţeni au dat o replică destul de palidă în prima parte, rareori apropiindu-se de poarta vâlceană. Nici vâlcenii nu au excelat la acest capitol, dar au fost foarte aproape de a înscrie în minutul 39, însă chilianul Diego De Gregorio, singur-singurel, la trei metri de poarta lui Cioloaca a şutat inexplicabil pe lângă poartă.
După pauză, plusul de experienţă din tabăra gazdelor şi-a spus cuvântul, iar nexperimentaţii jucători vâlceni au ales să facă pasul înapoi, iar acest lucru i-a costat. În minutul 59, în urma unui atac prelungit al bănăţenilor, Băişan, cel mai activ jucător al gazdelor, a şutat din interiorul careului, mingea deviată uşor de Niţu s-a oprit în plasa porţii lui Rusandu, deschizând scorul. Golul parcă i-a trezit puţin la viaţă pe „municipali” şi au început să pună puţin mai multă presiune pe adversar, însă De Gregorio, Larie, Robson şi Vlăduţi n-au reuşit să înscrie din situaţii, unele dintre ele mai mult decât favorabile. Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, gazdele au punctat pentru 2-0 în minutul 70, însă pe fondul unei grave greşeli de arbitraj. Enciu a şutat din unghi, mingea a fost respinsă în lateral de Rusandu şi nou-intratul Negru, aflat într-o evidentă poziţie de ofsaid, fundaşii CSM-ului s-au oprit crezând că se va semnaliza poziţia afară din joc a atacantului ceferist, însă asistentul de pe acea parte a făcut semn că jocul poate continua şi vârful bănăţean l-a învins pentru a doua oară pe goalkeeper-ul vâlcean, stabilind scorul final, CFR Timişoara – CSM Rm. Vâlcea 2-0.
La finalul partidei antrenorul Mitică Teleşpan a spus că întotdeauna o înfrângere este dureroasă, dar a ţinut să precizeze faptul că, după acest meci CSM-ul a câştiga doi jucători care mai încă doi ani de juniorat, Roşca şi Pârvu, pe care se poate baza în viitor. „În acest meci au evoluat jucători care au fost mai mult rezervă în acest retur, dar şi câţiva juniori. Pe de-o parte pot spune că sunt supărat pentru că, întotdeauna o înfrângere este supărătoare, dar pe de alta, sunt mulţumit pentru că am văzut jucători care se dăruiesc, unii dintre ei foarte tineri, care vor şi au de demonstrat ceva. Sunt sigur că în maxim un an, jucători de genul lui Roşca sau Pârvu vor fi oameni de bază în echipa noastră” – a punctat antrenorul echipei din Zăvoi.
Pentru CSM Rm. Vâlcea au evoluat: Rusandu – Grădinar (’70 – Robson), Niţu, Dandea, Onofrei – Melcea, Roşca, Larie (’68 – Udrescu), Pârvu – Vlăduţi, De Gregorio (’48 – Stanciu).

Sâmbătă, cu Mureşul Deva

În acest week-end, CSM Rm. Vâlcea va primi vizita hunedorenilor de la Mureşul Deva, formaţie care vine după un eşec surprinzător pe teren propriu, 1-2 cu FCM Reşiţa. Partida se va disputa sâmbătă, de la ora 11.00, şi va fi arbitrată de o brigadă compusă din piteşteanul Mihai Ianovschi, la centru, ajutat la cele două linii de Mihai Iliescu, din Craiova, şi Iulian Iugulescu, din Târgovişte. Rezervă va fi Eduard Constantinescu, din Craiova, iar ca observator a fost delegat Alexandru Nicolae, din Bucureşti.