„Municipalii” au făcut figuraţie pe teren

CSM Rm. Vâlcea – FC Caracal 2-5 (1-2)

Săptămâna Mare de după Paşti s-a transformat în săptămâna patimilor pentru „municipalii” pregătiţi de Mitică Teleşpan şi Cristi Lazăr. După ce au pierdut miercuri la Târgovişte cu 1-0, a venit rândul celei de-a doua umilinţe pe teren propriu din acest campionat, vâlcenii pierzând în turul campionatului cu un scor identic ca cel de sâmbătă în faţa unei alte formaţii care este retrogradată, FCM Reşiţa.

Caracalul este o formaţie aproape retrogradată, poate singurul obiectiv pe care îl mai pot îndeplini este baremul de 25 de puncte pentru a nu fi depunctaţi în Liga III-a. Sâmbătă, nişte aşa-zişi jucători cu aere de Liga I şi purtători ilegali de tricou au făcut figuraţie în faţa unei echipe, FC Caracal venită să joace fotbal şi le-a ieşit. Vâlcenii au avut primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 19 când mingea şutată de slovacul Labun s-a oprit în braţele portarului Neagoe. Dezastrul avea să fie anunţat de faza din minutul 24, creată de Firţulescu şi finalizată de Stoianof, însă Rusandu a reuşit să reţină. Zece minute mai târziu, vâlcenii au avut o bună oportunitate de a marca după o centrare a lui Voicu, dar Vidakovic a încercat să reia şmechereşte cu călcâiul dintr-o poziţie bună, dar caracalenii au pornit pe contraatac, au ajuns repede în careul vâlcean, Stoianof a şutat, Rusandu a respins în faţă ca un începător, mingea a ajuns la creatorul fazei Firţulescu, acesta l-a întors pe Vişa şi a şutat la colţul scurt, mingea poposind pentru prima oară în plasa porţii vâlcene. Cinci minute mai târziu, „municipalii” au avut o uşoară tresărire de orgoliu, au creat o fază, Sergiu Popescu i-a pasat singurului jucător care merită să poarte tricoul CSM-ului, slovacul Tomas Labun, acesta a fost uşor împins din spate de Koko şi arbitrul Cristina Ionescu a acordat lovitură de pedeapsă care a fost executată precis de Voicu, scorul devenind 1-1. În minutul 40, oaspeţii s-au desprind din nou pe tabela de marcaj în urma unui şut expediat de Preda din lovitură liberă, Rusandu a greşit respingând mingea din nou în faţă, iar fundaşii vâlceni au visat şi de acest lucru a profitat din plin Buşu care din 5 metri a avut de îndeplinit o simplă formalitate, singurul gest pe care trebuia să-l mai facă ar fi fost să-i mulţumească pentru cadou goalkeeper-ului vâlcean.
După pauză, apaticii jucători de la CSM au continuat să facă figuraţie pe teren şi după aproximativ trei minute de la reluarea părţii secunde, caracalenii aveau să se desprindă la două goluri. Vâlcenii au purtat din nou unul dintre haoticele lor atacuri, iar oaspeţii au lovit pe contratac, ca de fiecare dată, asta şi cu ajutorul jucătorilor „municipalii” care, după ce pierdeau mingea nu mai aveau chef să alerge spre propriul teren, lăsând această sarcină „fraierului” de Labun care se zbătea de unul singur, măcar să-i fi spus unul dintre coechipieri să nu-şi mai rupă oasele degeaba. Revenind la golul marcat de oaspeţi trebuie să spunem că Stoianof şi Firţulescu au făcut ce au vrut cu apărătorii vâlceni, ultimul fiind cel care a trimis mingea în poartă pentru 1-3. Practic, pentru „municipali” momentul de glorie din acest meci s-a consumat între minutele 51 şi 59, aceasta fiind perioada în care au arătat că, dacă vor… pot. Mai întâi mingea expediată cu capul de Vişa a fost respinsă de pe linia porţii de Gărgălie, după care Voicu a şutat frumos, dar Neagoe a respins în urma unui plonjon de toată frumuseţea. Din păcate, portarul caracalean n-a mai avut ce face la mingea şutată de nou-intratul Grigoruţă, acesta a reluat din 7 metri, mingea a lovit bara şi s-a oprit în plasa porţii, scorul devenind 2-3. Însă, oaspeţii n-aveau de ce să-şi facă griji pentru că vâlcenii au avut un atac cosmopolit format din Vidakovic, De Gregorio şi Robson, care nu prea s-au întâlnit cu mingea şi mai mult decât atât, din minutul 80 au jucat în inferioritate numerică, Băiţa s-a accidentat şi n-a mai putut continua partida, iar Mitică Teleşpan efectuase toate cele trei schimbări regulamentare. Cei care îmbracă tricoul CSM-ului au continuat să se relaxeze pe teren, din fericire pentru ei oaspeţii s-au întrecut în ratări, Firţulescu, Stoianof, Buşu şi Koko ratând de puţin ţinta. Pe final, oaspeţii au mai punctat încă de două ori, prima dată în minutul 89 când „bulgarul” Stoianof a înscris cel mai frumos gol a partidei, lob perfect din marginea careului, şi încă o dată în minutele de prelungire, din lovitură de pedeapsă, prin Gârlă care a stabilit scorul final, 2-5.
La final, cei aproximativ 500 de spectatori i-au apostrofat pe vâlcenii acuzându-i de blat şi i-au aplaudat pe cei din Caracal pentru spectacolul oferit şi pentru demonstraţia de fotbal pe care au făcut-o în faţa unor aşa-zişi fotbalişti care nu mai au chef de fotbal.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Rusandu – Crăciun (Melcea ‘44), Vişa, Băiţa, Vlad – Voicu, Labun, Dedu, Sg. Popescu (Grigoruţă ‘51) – Vidakovic (Robson ‘58), De Gregorio.
FC Caracal: Neagoe – Bertea, Gărgălie, Năuiu, Neacşu – Firţulescu (Badea ‘90), Gârlă, Koko, Preda, Buşu – Stoianof (Piko ‘88).

„N-a fost blat… asta le e valoarea!”

La conferinţa de presă, antrenorul Mitică Teleşpan a respins categoric ideea că ar fi fost blat, în schimb şi-a atacat destul de dur jucătorii, în special pe cei veniţi de la Pandurii Tg. Jiu. „Este exclus să fi fost blat, cel puţin eu sunt convins de acest lucru… asta e valoarea jucătorilor! La cum am jucat, nu cred că puteam învinge nici pe AS Mihăeşti. Am vrut să le dau şansa să joace la toţi, am făcut modificări în echipă şi aţi văzut ce s-a întâmplat. Nu mă aşteptam să fim umiliţi în asemenea hal! De când s-a ratat obiectivul, jucătorii mei parcă au intrat în vacanţă. Când trebuie să iasă la antrenament, parcă le dai cu parul în cap! Tot ce fac… fac în dorul lelei. Sunt jucători care sunt împrumutaţi şi nu au nici o treabă şi tot ei sunt nemulţumiţi. În opinia cei care au venit sub formă de împrumut au stricat atmosfera la echipă, însă nu pot să mă pronunţ dacă aducerea lor a fost o greşeală. Chiar voi propune conducerii ca, din etapa următoare, să bag în teren doar fotbaliştii care au un contract ferm cu noi, iar restul…”, a conchis antrenorul formaţiei din Zăvoi, Dumitru Teleşpan.