Liga II

Victorie chinuită a „municipalilor”

CSM Rm. Vâlcea – Arieşul Turda 2-1 (0-1)

După o lungă perioadă de timp, elevii lui Mitică Teleşpan şi Cristi Lazăr au reuşit, în sfârşit, să obţină două victorii consecutive. În faţa a cel mult 300 de spectatori, „municipalii” au avut un debut de meci destul de anost, jucătorii arătând că nu prea mai au chef de fotbal. Prima fază notabilă a meciului s-a consemnat abia în minutul 28 când, după o centrare a lui Boroiban, Mircea Voicu de la aproximativ şase metri de poarta lui Vartolomei a ratat complet execuţia dintr-o poziţie mai mult decât favorabilă, „bărbierind” mingea, cum se spune în termeni fotbalistici. Mai mult decât atât, pe fondul apatiei vâlcenilor, băieţii fostului jucător al Chimiei, Victor Roşca, au reuşit să marcheze în minutul 32 în urma unei faze fixe.

Nădăban a executat un corner de pe partea dreapta şi, fundaşul George Toma şi-a depăşit în săritură adversarul direct şi l-a învins pe Tsyhalka cu o lovitură de cap, făcându-şi singur cadou un gol de ziua onomastică. Deşi au primit gol la prima ocazie când oaspeţii s-au apropiat de poarta lor, vâlcenii au continuat să aibă o evoluţie haotică şi până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic interesant.
La pauză, Mitică Teleşpan a făcut o modificare ce s-a dovedit câştigătoare, introducându-l pe Sergiu Popescu în locul accidentatului Cercel. În minutul 48, după un atac prelungit al „municipalilor”, nou-intratul Popescu i-a pasat foarte bine lui Mircea Voicu şi acesta, de la aproximativ 11 metri a şutat plasat fără speranţă pentru portarul formaţiei din Turda, restabilind egalitatea. După aproximativ patru minute de la înscrierea golului egalizator, gazdele au trecut prin mari emoţii, dar, din fericire pentru ei, Lupaşcu, după ce l-a depăşit uşor pe Vişa, a şutat pe lângă poartă dintr-o poziţie extrem de favorabilă. În minutul 54, vâlcenii au reuşit să preia conducerea pe tabela de marcaj avându-i în prim plan pe aceeaşi doi jucători care au conlucrat şi la primul gol. Din Sergiu Popescu pe partea dreaptă l-a văzut nemarcat pe Voicu la marginea careului, i-a pasat, şi mingea şutat de acesta s-a oprit pentru a doua oară în plasa porţii apărate de Vartolomei, scorul devenind 2-1. După minutul 60, ambele formaţii le-au oferit celor prezenţi pe stadionul „Municipal” fotbal cu linguriţa. Până la final, ambele formaţii mai având doar câte o singură oportunitate de a marca, însă fără nici un rezultat pe tabela de marcaj. Mai întâi, Grigoruţă a şutat pe lângă de la numai patru metri de poartă, iar bielorusul din poarta CSM-ului, Yury Tsyhalka s-a făcut remarcat având două intervenţii bune în faţa atacanţilor turdeni. Astfel, s-a încheiat un meci destul de plictisitor în care oaspeţii au demonstrat că nu pot, iar gazdele că nu prea mai au chef de fotbal.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Tsyhalka – Crăciun, Vişa, Băiţa, Cercel – Voicu, Labun, Dedu, Vlad – Vidakovic şi Boroiban.
Arieşul Turda: Vartolomei – Paşca, Toma, Panaitescu, Rafa – Mbu, Luca, Lazarovici, Pereş – Lupaşcu şi Nădăban.

Mircia Gutău n-a venit la meci

Prestaţiile din ultima perioadă ale „municipalilor” l-au făcut pe primarul Mircia Gutău să se îndepărteze, cel puţin pentru moment, de fotbal. Deşi au reuşit să câştige categoric la Alba Iulia şi jucau pe teren propriu cu o formaţie fără prea mari pretenţii, edilul Râmnicului a lipsit din tribuna stadionului „Municipal” pentru prima dată în acest sezon.

Victor Roşca aşteaptă un semn

La conferinţa de presă, foarte curios, n-a fost prezent decât antrenorul oaspeţilor. Victor Roşca, fostul portar al Chimiei Rm. Vâlcea din perioada de glorie a acestei formaţii, pregăteşte din această iarnă pe Arieşul Turda. Întrebat dacă ar fi tentat de o revenire la Vâlcea în calitate de antrenor, Roşca a răspuns: „Aş veni la Vâlcea cu mare plăcere. Să nu se interpreteze că mă auto-propun dar, dacă cineva m-ar contacta, aş veni în proporţie de 99,9%. Aici am petrecut cea mai frumoasă perioadă din viaţa mea de fotbalist în care am avut mari satisfacţii. Vă spun sincer că, ceea ce s-a făcut la acest stadion m-a impresionat. Cred că sunt cel mult 5-6 echipe din fotbalul românesc care se pot mândri cu o asemenea bijuterie de stadion. Îmi pare rău că nu mai vin oameni la stadion ca pe vremuri. Înainte de meci am stat de vorbă cu foştii colegi, Teleşpan, Savu, Verigă şi mi-au spus că nu prea mai vin suporterii, dar sper ca prin rezultate jucătorii să-i facă pe oameni să umple tribunele ca pe vremea mea. Din păcate şi nivelul calitativ al fotbalului a scăzut considerabil. De exemplu, în această serie doar 3-4 formaţii au «faţă» de eşalonul secund, în rest…” – a spus Victor Roşca.
La plecare, ziariştii vâlceni tot au insistat cu întrebări referitoare la o posibilă venire ca antrenor la Vâlcea, iar Victor Roşca, cu zâmbetul pe buze, a avut un răspuns foarte simpatic: „Nu ştiu cât îşi doreşte Verigă să fie şeful meu!”

Mitică Teleşpan, nemulţumit de joc

După ce nu a venit la conferinţa de presă, motivând că nu l-a anunţat nimeni, şi cum săptămâna trecută nu s-a făcut, a crezut că acelaşi lucru se va întâmpla şi de data aceasta. Contactat telefonic, antrenorul „municipalilor” a spus că rezultatul rămâne şi este binevenit, însă este foarte nemulţumit de prestaţia echipei şi de atitudinea unor jucători pe care, deşi nu a vrut să dea nume, i-a numit indolenţi. „Nu se poate să iei gol la prima ocazie pe care adversarul o are. Este inadmisibilă atitudinea unora dintre ei care, mai mult merg  pe teren decât să alerge. Ce să mai, parcă nu mai au chef de fotbal!” – a spus foarte supărat antrenorul Mitică Teleşpan în ciuda faptului că echipa sa a obţinut maximul de puncte în două meciuri.

Meci greu la Târgovişte

Cu doar o zi înainte de Paşti jucătorii CSM-ului vor avea de disputat un meci extrem de greu la Târgovişte, în faţa unei formaţii care greu pierde puncte pe propriul teren. Mai mult decât atât, după meciul cu Arieşul Turda, „municipalii” au pierdut şi doi oameni de bază. Laurenţiu Boroiban şi Ion Cercel părăsind terenul accidentaţi şi sunt şanse minime ca cei doi să evolueze sâmbătă, însă sperăm ca vâlcenii să continue seria de rezultate bune din ultima perioadă.
Meciul FC Târgovişte – CSM Rm. Vâlcea se va disputa sâmbătă – 26 aprilie, de la ora 11.00, şi va fi arbitrat de o brigadă formată din ploieşteanul Ionuţ Neagu – la centru, ajutat la cele două linii de Claudiu Loghin, din Paşcani, şi Lucian Sârbu, din Focşani. Rezervă va fi Adrian Ilieş, din Ploieşti, iar ca observator a fost delegat bucureşteanul Ion Cristea.