Liga II

Una caldă, alta rece

Unirea Alba Iulia – CSM Rm. Vâlcea  1-4
• Boroiban, omul meciului în „Cetate”

Echipa antrenată de Mitică Teleşpan şi Cristi Lazăr continuă să se joace cu inimile suporterilor oferindu-le acestora, când una caldă, când alta rece. Deşi plecau cu şansa a doua în partida de la Alba Iulia având în vedere seria de invincibilitate a ardelenilor care erau neînvinşi în acest an, „municipalii” au reuşit să producă surpriza etapei. Prima repriză a fost una foarte săracă în fotbal, cele două formaţii anihilându-se reciproc undeva pe la mijlocul terenului.

Singura fază notabilă a primelor primei părţi s-a petrecut în minutul 38 când gazdele au cerut un unsprezece metri după o presupusă tragere de tricou a lui Dedu asupra lui Poverlovici, însă arbitrul Ovidiu Haţegan a făcut semn că jocul poate continua. Dacă în primul mitan am asistat la un joc anost, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre repriza a doua, care a fost o adevărată nebunie. Mai întâi, gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 53 când mingea şutată de Sergiu Costea şi-a schimbat traiectoria după l-a lovit pe Vătavu şi l-a păcălit pe bielorusul din poarta vâlcenilor Tsyhalka, scorul devenind 1-0. După primirea golului, vâlcenii nu au abandonat lupta, iar tenacitatea acestora a dus la întoarcerea rezultatului. În minutul 61, Rotaru a ieşit cu mingea la picior afară din careu, a încercat să-i paseze lui Poverlovici, însă vulpoiul Boroiban a reuşit să-i fure mingea fundaşului ardelean după care a trimis un lob de la aproximativ 30 de metri care s-a oprit în plasa porţii gazdelor, restabilind egalitatea. La faza golului egalizator jucătorii Unirii au reclamat un fault al marcatorului asupra lui Poverlovici. După numai patru minute de joc, „municipali” aveau să treacă în avantaj după o fază care i-a avut ca protagonişti pe aceeaşi Boroiban şi Poverlovici. Atacantul vâlcean a preluat pe lângă fundaşul ardelean şi acesta n-a mai avut altceva de făcut decât să-l faulteze, iar Haţegan a indicat imediat punctul cu var, după care i-a arătat cartonaşul galben stoperului din Alba Iulia. Şi la această fază, gazdele au avut ceva de obiectat susţinând că faultul s-a comis în afara careului. Lovitura de pedeapsă a fost executată de căpitanul Mircea Voicu şi scorul a devenit 2-1 pentru elevii lui Teleşpan. În faza imediat următoare, Voicu i-a o acţiune pe cont propriu şi nu mai poate fi oprit decât prin fault de acelaşi Poverlovici care vede al doilea cartonaş galben şi, implicit pe cel roşu. După eliminare, jocul a fost în totalitate la discreţia vâlcenilor care au reuşit să mai puncteze încă de două ori. În minutul 75, Laurenţiu Boroiban, omul meciului pentru „municipali”, a centrat perfect pentru Nemanja Vidakovic care a reuşit să înscrie pentru 3-1. Zece minute mai târziu, nou-intratul Luiz Robson şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor după ce mingea şutată de acesta l-a lovit pe Goia şi a intrat în poarta lui Rotaru, stabilind scorul final Unirea Alba Iulia – CSM Rm. Vâlcea 1-4. Până la finalul partidei singura fază notabilă a fost încă o eliminare în tabăra gazdelor, după ce Dâlbea l-a „întâmpinat” cu o talpă pe Boroiban, centralul Ovidiu Haţegan arătându-i acestuia din urmă direct cartonaşul roşu.
Au evoluat formaţiile:
Unirea Alba Iulia: Rotaru – Oroian (’73, Ghiormă), Goia, Poverlovici, Bucurică – Foro, Dâlbea, Delagea (’75, Găldean), Oprea – Zăgrean, Costea (’53, Grozavu).
CSM Rm. Vâlcea: Tsyhalka – Pasăre (’40, Crăciun), Vişa, Vătavu (’86, Larie), Cercel – Vlad, Voicu, Dedu, Labun – Boroiban, Vidakovic (’77, Robson).
Miercuri, pe stadionul din Zăvoi, „municipalii” vor primi vizita celor de la Arieşul Turda şi sperăm ca în sfârşit după o mai lungă perioadă de timp, elevii lui Mitică Teleşpan şi Cristi Lazăr să „lege” două victorii consecutive.