Victorie de moral

Poli II Timişoara – CSM Rm. Vâlcea 1-2 (0-0)

După ce au cam „scăpat de grijile promovării”, „municipalii” s-au deplasat la Timişoara pentru meciul cu Poli II cu un singur gând, acela de a obţine o victorie bună mai mult pentru psihicul jucătorilor, capitol la care băieţii lui Mitică Teleşpan suferă în ultima perioadă după rezultatele neconcludente. Încă de la prima vedere meciul părea unul destul de uşor având în vedere obiectivul propus de patronul Marian Iancu, satelitului: retrogradarea în Liga a III-a, aşa că vâlcenii nu aveau altceva de făcut decât să joace fără ca presiunea rezultatului să apese pe umerii lor.

O dată cu diminuarea considerabilă a şanselor de a mai accede în primul eşalon fotbalistic al ţării, Mitică Teleşpan şi Cristi Lazăr au luat decizia ca, începând de la acest meci să dea mai mult credit jucătorilor care au evoluat mai puţin în acest retur, iar în aceste condiţii, la Timişoara, au apărut încă din primul minut Vlăduţi, Tsyhalka, Dedu sau Florea. Mai mult decât atât, tehnicienii din Zăvoi au făcut şi câteva modificări tactice, Grădinar şi Vlăduţi fiind folosiţi pe partea dreaptă în condiţiile în care ambii sunt jucători de picior drept. Revenind la meci, disputa a fost un destul de echilibrată în primele minute, formulă inedită de echipă a „municipalilor” având ceva probleme în unele momente. Sesizând acest lucru, Mitică Teleşpan a făcut până la pauză două modificări, l-a scos pe Florea, care s-a dovedit nesigur, şi l-a introdus pe Dandea, iar câteva minute mai târziu Grigoruţă i-a luat locul lui Vidakovic, sârbul având din nou o prestaţie modestă până în momentul în care a fost schimbat. Deşi, după a doua jumătate a primei reprize vâlcenii au dominat ostilităţile în teren, la finalul primului mitan, rezultatul a fost egal, 0-0.
Însă partea a doua avea să fie una mult mai animată cu eliminări, goluri şi faze una mai frumoasă ca cealaltă. Mai întâi, în minutul 47, Girgoruţă a pătruns vijelios în careul advers şi în momentul în care se pregătea să şuteze, Mera l-a agăţat, iar centralul partidei a fluierat penalti pentru CSM şi i-a arătat cartonaşul roşu fundaşului bănăţean. Din păcate, pentru „municipali”, Mircea Voicu a şutat slab şi Zimmermann a reuşit să reţină. Însă, supărarea vâlcenilor n-a ţinut decât cinci minute, după o acţiune bine construită de băieţii lui Teleşpan, aceştia au reuşit deschiderea scorului, Voicu l-a servit excelent pe Grogoruţă şi acesta a şutat la colţul lung fără speranţă pentru portarul timişorean. În acest meci, Grădinar a arătat în mai multe rânduri că nu se simte deloc bine în postura de fundaş stânga, însă cea mai mare gafă a sa s-a petrecut în minutul 59. Acesta a încercat să trimită mingea cu capul unui coechipier, însă Străuţ a interceptat şi în disperare de cauză pentru a-şi recupera greşeala fundaşul vâlcean a făcut fault în careul lui Yuri Tsyhalka. Astfel că, la zece minute după ce Voicu a ratat lovitura de pedeapsă, arbitrul partidei a arătat din nou punctul cu var, dar de data aceasta în favoarea gazdelor. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Pătraş şi scorul a devenit 1-1. După primirea golului, vâlcenii s-au aruncat în atac punând o presiune constantă asupra adversarului. Ba chiar au reuşit să mai înscrie încă o dată prin Vlăduţi, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid la semnalizarea asistentului de pe acea parte. Vâlcenilor s-au întrecut în ratări, unele dintre ele chiar cu poarta goală. Rând pe rând, Robson, Voicu, Grigoruţă, Vlăduţi sau Labun au avut şansa golului, însă mingea a ocolit buturile porţii lui Zimmermann. Mai mult decât atât, bănăţenii au fost foarte aproape de a da lovitura pe contraatac, dar din fericire pentru noi şutul lui Buda a întâlnit bara porţii vâlcene. Asta până în minutul 85 când, în fine, vâlcenii au reuşit să mai marcheze încă o dată. Mircea Voicu a luat o acţiune pe cont propriu şi după ce a driblat doi adversari, a centrat şi brazilianul Robson a reluat cu capul fără speranţe pentru portarul timişorean, stabilind scorul final, Poli II – CSM Rm. Vâlcea 1-2. Pentru „municipali” au evoluat: Tsyhalka-Pasăre, Vişa, Florea (’30 – Dandea), Grădinar (’65 – Onofrei) – Voicu, Labun, Dedu, Vlăduţi – Vidakovic (’38Grigoruţă) şi Robson.

„Sunt mulţumit de joc!”

La finalul partidei, antrenorul Mitică Teleşpan s-a arătat destul de mulţumit de jocul elevilor săi, spunând că rezultatul putea fi mult mai mare dacă unii dintre jucătorii care s-au aflat la finalizare se concentrau mai mult. „Este o victorie importantă pentru noi şi extrem de bine venită pentru moralul jucătorilor. Deşi am câştigat la limită, rezultatul putea fi mult mai mare având în vedere ocaziile pe care le-a irosit, însă e bine că am obţinut toate cele trei puncte puse în joc” – a spus antrenorul „municipalilor”.
Referitor la schimbările majore pe care le-a operat în formula de start folosindu-i în premieră ca titulari pe bielorusul Tsyhalka şi juniorul Vlăduţi, tehnicianul din Zăvoi a spus: „Având în vedere faptul că nu prea mai avem şanse la promovare, am luat decizia ca să dăm o şansă şi jucătorilor care au evoluat mai puţin sau chiar deloc în acest retur de campionat.”

Sâmbătă, acasă cu Jiul

„Municipalii” vor avea sâmbătă pe teren propriu un meci extrem de greu în compania „minerilor” de la Jiul Petroşani. Însă, elevii lui Mitică Teleşpan şi Cristi Lazăr trebuie să demonstreze că şi-au revenit din punct de vedere psihic, victoria de Timişoara fiind un atu pentru a confirma acest lucru. La rândul lor petroşenenii au avut o serie de rezultate mai puţin concludente, însă au demonstrat că şi-au revenit după ce, miercuri, pe propriul teren, i-au spulberat pe bănăţenii de la CSM Reşiţa cu scorul de 6-0. De altfel, Teleşpan a spus că, deşi Jiul are o echipă tânără, aceasta este formată din jucători talentaţi care pot să-ţi facă mari probleme şi de aceea elevii săi trebuie să fie foarte atenţi. Echipa probabilă a „municipalilor” este:  Tsyhalka-Pasăre, Vişa, Dandea, Cercel – Voicu, Labun, Dedu, Vlăduţi – Vidakovic şi Boroiban.
Partida dintre CSM Rm. Vâlcea şi Jiul Petroşani se va disputa sâmbătă pe stadionul Municipal, cu începere de la ora 11.00 şi va fi arbitrată de o brigadă de arbitri compusă din Romulus Pop – la centru, ajutat la cele două linii de Florin Hanca şi Petruţa Iugulescu. Rezervă va fi Gabriel Stroe, iar ca observator din partea FRF a fost delegat Gheorghe Farcaş.