„Amical” oficial pentru goleşteni

Partida dintre Unirea Tricolorul Goleşti şi Foresta Malaia nu avea nici o importanţă în economia clasamentului seriei I. Indiferent de ce se întâmpla pe teren, cele trei puncte trebuiau trecute în contul echipei gazdă. Meciul conta doar pentru ambiţia fiecăreia dintre grupări. De fapt, pentru Foresta Malaia, tot acest campionat va fi ca un turneu amical, în care va avea posibilitatea să încerce mai multe variante, să se omogenizeze, pentru a putea aborda sezonul viitor cu mai multe pretenţii. Totuşi, nu desconsideră nici meciurile din acest campionat. Au dovedit acest lucru şi la Goleşti. Şi-au dorit să câştige, au fost aproape de a se impune, însă greşelile individuale comise de unii jucători au fost speculate de goleşteni. Scorul a fost deschis în minutul 20 când, după o intervenţie neregulamentară în careu a arbitrului (acum jucător) Lefter la arbitrul (acum jucător) Banu, gazdele au beneficiat de o lovitură de pedeapsă transformată cu precizie de căpitanul şi sponsorul Unirii, Cristi Ene.

Au urmat câteva ocazii de ambele părţi, una dintre acestea valorificată de echipa oaspete cu două minute înainte de pauză prin Voicu, ce a restabilit egalitatea: 1-1. La puţin timp de la reluare tot Voicu şi-a adus echipa în avantaj printr-un şut-voleu de la 20 de metri. O dată cu trecerea timpului, Foresta a crezut că nu mai poate pleca învinsă de la Goleşti. „Englezu” şi compania au tot încercat să se apropie de poarta adversă, însă fără rezultat până-n minutul 80 când centralul Croitoru a acordat o nouă lovitură de pedeapsă gazdelor în urma aceluiaşi duel, între Lefter şi Banu. Fundaşul oaspeţilor s-a considerat nedreptăţit, însă decizia centralului nu a mai fost schimbată. Acelaşi Ene a marcat din nou, de această dată pentru 2-2. Se părea că aşa se va şi încheia meciul, însă minutele de prelungire au adus un nou gol în tabăra gazdelor. Centrare în careu pentru Mosor, pasă pentru Banu care reia defectuos la poartă, însă suficient pentru a-l determina pe apărător să-şi devieze balonul în propria plasă: 3-1 în favoarea Unirii Tricolorul Goleşti.