Vâlcenii rămân în coasta piteştenilor

Mureşul Deva – CSM Rm. Vâlcea 0–2 (0-1)

Sâmbătă, „municipalii” lui Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan s-au deplasat la Deva pentru disputa cu revelaţia de până acum a Seriei a II-a, Mureşul, echipă care ocupa până la ora meciului ocupa locul secund în clasament. Pentru această partidă singurii indisponibili au fost Vidakovic şi Stanca, însă tehnicianul oltean şi-a demonstrat încă o dată clasa şi a surprins pe toată lumea în alcătuirea formaţiei, folosind o linie de mijloc inedită Cilean, Dandea, Onofrei şi Melcea. Însă, surprizele lui Bondrea nu s-au oprit aici, în atac, alături de Laurenţiu Boroiban l-a introdus pe Therry Ekwalla, mutări care până la urmă s-au dovedit extrem de inspirate în economia partidei.

Joc inteligent

În faţa celor peste 1500 de spectatori, prima fază mai periculoasă le-a aparţinut oaspeţilor, când Melcea a fost foarte aproape să-l învingă pe Rahoveanu în minutul 3. În ciuda acestei faze, începutul de meci le-a aparţinut în totalitate gazdelor care au încercat să destabilizeze reduta „municipalilor” cu pase scurte care au pus în dificultate defensiva noastră. În minutul 8, gazdele chiar au reuşit să înscrie în poarta lui Râmniceanu, dar golul lui Biţiş a fost anulat pe motiv de ofsaid la semnalizarea asistentului Miklos Nagy. Gazdele au fost din nou foarte aproape de a marca cinci minute mai târziu prin acelaşi Bişiş, însă şutul acestuia din interiorul careului a trecut puţin pe lângă poarta vâlceană. În minutul 27, deveni au trecut încă o dată pe lângă deschiderea scorului după ce mingea trimisă cu capul din plonjon de Lintaru a ocolit stâlpul din dreapta porţii lui Râmniceanu. După acest iureş al gazdelor, încet, încet, „municipalii” au reuşit să echilibreze balanţa şi, dovedind o mai mare maturitate în joc la oportunitate ivită au şi reuşit să înscrie. În minutul 39, Boroiban a fost găsit excelent în careu de un coechipier, mingea trimisă cu capul de acesta a fost respinsă în faţă de Rahoveanu şi, Onofrei a fost omul potrivit la locul potrivit, reuşind să deschidă scorul, iar echipa sa să intre în avantaj la pauză.

Bondrea şi-a demonstrat valoarea

După pauză, o dată cu trecerea timpului terenul a devenit din ce în ce mai greu. De acest lucru au profitat din plin elevii lui Marian Bondrea care, deşi conducea în deplasare a făcut o mişcare ofensivă înlocuindu-l pe Ekwalla cu Robson. Prima mare ocazie a părţii secunde le-a aparţinut gazdelor, dar Biţiş, din 7-8 metri, l-a luat la ţintă pe Râmniceanu şi scorul a rămas nemodificat. În minutul 60, Melcea a fost la un pas de a mări avantajul echipei sale după o gafă a fundaşului Pisoiu, însă micuţul mijlocaş vâlcean a fost „blocat” de bălţile din interiorul careului hunedorean. După ce brazilianul Robson a fost aproape de gol în două rânduri a venit şi golul de 2-0. Nou-intratul în tabăra celor de la Mureşul, Coman, a vrut să-i paseze lui Rahoveanu, dar Boroiban a interceptat, l-a driblat pe portarul gazdelor şi a înscris în poarta goală, stabilind scorul final, 0-2. După reuşita lui Boroiban, oaspeţii n-au mai avut puterea să revină, ba din contră, cele mai mari ocazii de gol au aparţinut tot oaspeţilor care puteau să învingă la un scor mult mai mare. Până la final, de notat a mai fost şi debutul într-un meci oficial al lui Nelu Bucă, cel care şi-a trecut şi el în cont o mare oportunitate de a marca. După această victorie, CSM Rm. Vâlcea a revenit pe poziţia a doua în clasament, la doar un punct în spatele liderului FC Argeş.
Au evoluat formaţiile:
Mureşul Deva: Rahoveanu – Pisoiu, Dosan, Cireş, Vărtic – Vaida, Bunea (’68, Coman), Baciu (’46, Păcurar), Lintaru – Dârvaru (’46, Onicaş), Biţiş.
CSM Rm. Vâlcea: Râmniceanu – Vişa, Chirciu, Pasăre, Lungan – Onofrei, Dandea, Melcea (’79, Sg. Popescu), Cilean – Boroiban (’89, Bucă), Ekwalla (’46, Robson).

Gazdele l-au arătat cu degetul pe asistentul Nagy

La finalul partidei, deşi jocul nu a creat mai probleme, iar brigada de arbitri condusă de Teodora Albon, ajutată la cele două linii de Miklos Nagy şi Horea Bochiş, s-au achitat cu succes de sarcini, au fost voci care au contestat unele decizii. Oficialii echipei gazdă au acuzat maniera de arbitraj a asistentului clujean Miklos Nagy despre care au spus că i-a favorizat pe vâlceni. „Arbitrajul nu s-a ridicat la valoare jocului prestat de cele două echipe. Nagy a luat decizii eronate cu rea-intenţie împotriva noastră", au acuzat oficialii gazdelor.

„Promovarea, un obiectiv forţat”

La conferinţa de presă, antrenorul Marian Bondrea era extrem de fericit după această victorie împotriva echipei cu care se luptă pentru locul secund. Tehnicianul vâlcenilor le-a reamintit încă o dată celor prezenţi că echipa este în formare, iar până la obiectivul mult visat, promovarea, mai este foarte mult de muncă. „După ce, etapa, trecută, am cedat două puncte pe teren propriu, această victorie a venit cum nu se poate mai bine. N-an vorbit şi nu vreau să vorbesc despre promovare, e un obiectiv forţat. Pentru mine, altele sunt scopurile. Ţintesc, ca de la meci, la meci, jocul echipei să crească în calitate” – a spus Bondrea. Tot în cadrul conferinţei de presă, Marian Bondrea şi-a amintit că, pe vremea când era antrenor la Electroputere Craiova, actualul antrenor al celor de la Mureşul Deva, Gică Barbu, era unul dintre jucătorii săi preferaţi.
De partea cealaltă, antrenorul hunedorenilor, Gică Barbu, deşi era vizibil dezamăgit de rezultat a avut puterea să-şi felicite jucătorii. „Nu am ce să reproşez echipei. Băieţii au vrut, au jucat cu determinare, însă atât au putut. Acum am realizat că echipa mea nu are maturitatea necesară în joc pentru a se implica decisiv în lupta pentru promovare. Trebuie să ştim să gestionăm eşecul, primul pe teren propriu după un an şi jumătate pentru că ne aşteaptă alte două jocuri grele în finalul turului” – a concluzionat antrenorul Mureşului.