Catargiu, din nou antrenor la echipa lui Şerban?

Luncavăţul Popeşti – Minerul Berbeşti 0-2 (0-1)

Surpriza pe care ne-o promitea săptămâna trecută primarul Constantin Şerban de la Popeşti se pare că a fost readucerea antrenorului Lucian Catargiu la echipă. Conform spuselor unor oficiali care-au asistat la meciul de la Şirineasa dintre Luncavăţul şi Minerul Berbeşti, tehnicianul de la Oltchim s-a aflat pe banca grupării gazdă. Totuşi, în afară de staff-ul tehnic, nu s-a schimbat deocamdată nimic la echipă. au rămas şi după această etapă tot cu un punct, pe ultimul loc în clasament. Însă era greu de crezut că peste noapte se poate întâmpla o minune, mai ales că numele adversarului nu prea le permitea să viseze.

În ciuda greşelilor pe care le-a făcut şi ea în acest campionat, Minerul Berbeşti rămâne o echipă de temut la care trebuie să te aştepţi că îşi va vinde scump pielea. Terenul de la Şirineasa le-a purtat din nou ghinion popeştenilor a căror speranţe au fost spulberate încă din minutul 3 când Minerul a deschis scorul prin Vlădoiu. S-a mai marcat apoi abia prin minutul 75 al meciului, când Gherghe a dus scorul la 2-0 şi astfel s-a mai pierdut o şansă de revenire pentru formaţia lui Şerban. „Nu cred că-şi merită locul. Luncavăţul nu e o echipă rea. Sunt altele mult mai slabe în acest campionat”, a spus, dând dovadă de fairplay, Vasile Ilinca, antrenorul oaspeţilor. „Dar e greu pentru ei, mai ales că joacă la Şirineasa unde terenul nu prea îi avantajează. Şi noi ne-am complicat acum destul pe terenul acela. A fost greu, pentru că am marcat târziu golul al doilea. Şi la 1-0, nu şti ce se poate întâmpla. Scapă o dată pe contraatac şi s-a terminat. Au avut şi ei o acţiune mai importantă, dar a rezolvat-o portarul”, a încheiat tehnicianul de la Berbeşti.