Set şi meci pentru vâlceni

FC Oltchim Rm. Vâlcea – Dunărea Calafat 6-0 (3-0)
• trupa lui Deaconescu şi-a învins adversara la scor de tenis, consemnând cea mai categorică victorie a etapei

Săptămâna trecută aminteam că Oltchim-ul se bazează în acest campionat mai mult pe fundaşi care fac şi faza de apărare şi cea de atac şi că golaverajul grupării chimiste nu este chiar unul de invidiat. Jucătorii lui Marian Deaconescu au ţinut să ne contrazică, astfel că au remediat repede problemele ridicate. În jocul cu Dunărea Calafat, nu doar că atacanţii au reuşit să-şi facă datoria, ci s-a recuperat şi la capitolul golaveraj.

Aşadar, de la 7-4 s-a ajuns acum la un îmbucurător 13-4. Cum spuneam, meciul care i-a ajutat pe vâlceni să obţină astfel de rezultate a fost cel disputat vineri, 28 septembrie, la baza de la Oltchim în compania formaţiei Dunărea Calafat. Aşa cum ne-a promis, antrenorul „chimiştilor”, Marian Deaconescu, a reuşit să-şi motiveze jucătorii pentru a lua cu asalt poarta adversă încă din debutul meciului. Iar rezultatul s-a văzut. Marinescu a reuşit să deschidă scorul prin minutul 10, astfel că emoţiile începuseră să se risipească. Imediat a urmat golul de 2-0 şi, chiar dacă mai era mult de jucat, deja problema învingătoarei nu se mai putea pune, ci doar a scorului. Era greu de recuperat diferenţa pentru echipa adversă, însă formaţia oaspete a crezut în şansa ei, astfel că a continuat să încerce să găsească drumul spre gol. Au fost nevoiţi să iasă pe atac, neglijând apărarea. Vâlcenii au profitat de situaţie şi şi-au majorat avantajul. Până la pauză ajunseseră deja la cota 3. Nici în partea secundă lucrurile nu au stat diferit. A mai avut şi formaţia din Calafat ocazii, însă tot Oltchim-ul a fost echipa care-a marcat. Prima dată după pauză în minutul 53, apoi pe la jumătatea reprizei, scorul final, de 6-0, fiind stabilit cu aproximativ un sfert de oră înaintea de a se termina jocul. Şi-au adus decisiv aportul la cea mai categorică victorie consemnată în această etapă în seria a IV-a jucătorii: Marinescu, ce a înscris de două ori, Preda, care şi-a trecut şi el în cont dubla, Bărbuţ şi Pană. Ar mai fi de amintit şi că antrenorul Deaconescu a preferat, dată fiind şi relaxarea din finalul meciului, ca în ultimele, aproximativ, 15 minute să joace cu 3 juniori în teren. Nici măcar aşa formaţia din Calafat nu a reuşit să ne pună prea mari probleme.
Pentru FC Oltchim au evoluat: Monea – Stoica, Bărbuţ, Băiţa, Nicorici, Nuţu, Marinescu, Olaru, Creangă, Smedescu, Preda. Au mai jucat: Iordache, Zgăbăruş, Pană şi Amza.

A fost titularizat Monea

În meciul cu Dunărea Calafat a fost preferat pentru a apăra buturile vâlcene, după mai mult timp în care a trebuit să se mulţumească doar să privească şi să-şi susţină echipa de pe marginea terenului, Silviu Monea. Antrenorul Oltchim-ului, Marian Deaconescu a hotărât să-l mai odihnească pe „Ţeţe” Vlădoi, iar decizia sa nu s-a dovedit a fi una falimentară, Monea făcându-şi datoria la fel de bine ca şi colegul său.
Olaru a jucat cu infiltraţii
Căpitanul formaţiei „chimiste”, „Oli”, cum este alintat de colegi, şi-a dorit cu tot dinadinsul să ajute echipa în meciul cu Dunărea Calafat, deşi problemele de sănătate despre care am amintit în ediţia trecută a publicaţiei noastre au persistat şi în zilele premergătoare desfăşurării jocului. A făcut nişte infiltraţii şi totul s-a rezolvat. A scăpat pentru câteva minute de dureri, astfel că a putut juca. Olaru a fost înlocuit prin minutul 60, când deja nu se mai putea pune problema învingătoarei.

Vineri, „chimiştii” merg la Balş pentru trei puncte
„Ne gândim la locul 2, dar pentru asta trebuie să mai câştigăm şi în deplasare”
* Marian Deaconescu speră să „spargă gheaţa” în meciul din 5 octombrie

Cele şapte etape scurse din acest campionat au demonstrat faptul că băieţii de la Oltchim sunt mult mai încrezători în forţele proprii atunci când joacă „acasă”, în faţă propriilor suporteri. Au fost fără greşeală până acum în meciurile disputate la Vâlcea. Numai că acest lucru este considerat insuficient pentru o echipă care se gândeşte la primele locuri din clasamentul seriei a IV-a al celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Este nevoie de evoluţii asemănătoare şi în meciurile din deplasare, de prestaţii care să-i ajute să se întoarcă şi cu puncte. Până acum nu au reuşit să obţină decât un punct din deplasare, însă speră să remedieze situaţia în chiar proximul meci, de la finele acestei săptămâni, când vor întâlni pe FC Balş. Gruparea care-i va găzdui pe „chimişti” a pierdut la limită, cu 1-0, în această rundă, la Segarcea, în faţa celor de la CFR Craiova, după o greşeală a portarului, înfrângere care a inflamat spiritele în rândul echipei. Nu stă bine nici în clasament, astfel că va juca sub presiune împotriva Oltchim-ului. Gazdele îşi doresc victoria, însă favorită este tot formaţia ce reprezintă judeţul Vâlcea în liga a III-a. După acest succes categoric în faţa celor de la Dunărea Calafat, atmosfera e bună la echipa coordonată de Marian Deaconescu, aşa că Marinescu şi compania vor putea aborda liniştiţi meciul cu gruparea din Balş, o echipă formată pe scheletul fostei grupări de tradiţie în acest eşalon, Oltul Slatina. „După victoria de pe teren propriu ne-a sunat domnul Diculoiu şi ne-a felicitat, însă ne-a transmis că vrea să obţinem toate cele trei puncte şi dintr-o deplasare. Sper să spargem gheaţa şi să reuşim să câştigăm şi în deplasare. Ne dorim toate cele trei puncte din meciul cu FC Balş, nu ne vom mulţumi cu un rezultat de egalitate, în cazul în care se va întâmpla astfel. Acum a dispărut şi teama, aşa că nimic nu ne împiedică să sperăm că vom reuşi chiar o clasare pe locul 2, care să ne ducă la baraj. Suntem în grafic, nu avem nici un gol primit pe teren propriu în acest campionat, aşa că singura problemă rămasă ar fi cea a deplasărilor. Spre deosebire de sezonul trecut când câştigam mai mult în deplasare, acum situaţie e diferită. Nu avem probleme pe teren propriu, dar nu reuşim să ne impunem în deplasare. Poate că a venit rândul să ne bucurăm şi pentru o astfel de victorie”, crede antrenorul Oltchim-ului.

Etapă reuşită pentru republicani
* duminică va fi derby-ul local: Oltchim – CSM

Juniorii republicani ai Oltchim-ului, „şcoliţi” într-ale fotbalului de Ion Lazăr şi Marian Deaconescu, au reuşit să se impună la ambele grupe în etapa de duminică, 30 octombrie. La cea mare, tinerii fotbalişti vâlceni au învins formaţia oaspete, reprezentantă a Clubului Sportiv Şcolar din Caracal, cu scorul de 4-2, succes la care şi-au adus din plin contribuţia jucătorii Dănuleţ şi Neacşu, marcatorii Oltchim-ului. Neacşu a înscris unul dintre goluri, în timp ce Dănuleţ şi-a trecut în cont hattrick-ul. Nici juniorii de la grupa a II-a ai clubului chimist nu s-au lăsat mai prejos, ci din contră, au lupta pentru o victorie mult mai categorică. Au învins pe CSŞ Caracal cu scorul de 9-2, graţie reuşitelor lui Vasile (ce a marcat de trei ori), Tomescu (două goluri), Flavius Popa (două goluri) şi a lui Borţa şi Amza, ultimul folosit de Deaconescu şi în Liga a III-a. Pentru republicanii Oltchim-ului urmează acum disputele cu „marea rivală”, CSM Rm. Vâlcea, întâlnirile urmând să aibă loc pe terenul „chimiştilor” duminică, 7 octombrie, începând cu ora 12.00.