Alte sporturi

Trei medalii pentru culturismul vâlcean

• Nadia Olaru şi Mihaela Pasăre au luat argintul, Floriana Dumitrescu s-a mulţumit cu bronzul

În perioada 7-9 septembrie, a avut loc la Oradea Campionatul Naţional de fitness, body-fitness şi body-building classic, eveniment sportiv organizat de „Gim Mar Strong”, în colaborare cu Federaţia Română de Culturism şi Fitness (FRFC). La eveniment au participat peste 300 de sportivi, întrecerea fiind una dintre cele mai ample desfăşurate anul acesta în ţară.  De la CS „Culturistul” Rm. Vâlcea au participat în concursul de body-fitness feminin sportivele Nadia Olaru (la categoria 1,68 metri), Carmen Spiegel şi Mihaela Pasăre, iar de la Oltchim, la aceeaşi probă, s-a prezentat Floriana Dumitrescu, soţia antrenorului Augustin Dumitrescu.

Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Nadia Olaru, care s-a întors acasă cu medalia de argint, confirmându-şi astfel statutul de vicecampioană naţională. Tot de la clubul lui Vali Mihăescu, Mihaela Pasăre a câştigat de asemenea medalia de argint, iar tânăra speranţă, Carmen Spiegel (la categoria 1,63 metri) s-a clasat pe locul 6, după doar un an de antrenament. Cealaltă sportivă vâlceană, Floriana Dumitrescu, s-a clasat a treia şi a obţinut bronzul. Un eveniment de o importanţă deosebită, pentru iubitorii acestui sport, îl constituie Balcaniada din mai, de anul viitor. De aceea era foarte important ca sportivii vâlceni să aibă o prestaţie bună la concursul de la Oradea şi să obţină un loc pe podium, pentru a fi incluşi în lotul naţional, în vederea deplasării la competiţie.

Urmează noi competiţii

La doar o săptămână după acest eveniment, pe 15-16 septembrie, va veni rândul culturiştilor să-şi etaleze muşchii în cadrul Campionatului Naţional de culturism – seniori, senioare, perechi, ce va avea loc la Reghin. CS „Culturistul” a delegat-o pentru acest eveniment pe Mihaela Pasăre, care va concura la categoria de greutate +55 kg. Pasăre a obţinut anul acesta medalia de argint la Campionatul Balcanic din Macedonia, astfel că nu va avea dificultăţi în clasarea pe podium. Campionatul Naţional Culturism de anul acesta va fi organizat de Clubul Sportiv „Sebastiano”, în colaborare cu FRCF.