Alte sporturi

Un an plin de succese pentru culturiştii lui Vali Mihăescu

Vali Mihăescu, preşedinte la CS Culturism Rm. Vâlcea, totodată, antrenor de culturism, fitness, body fitness, cât şi arbitru la categoria a II-a, ne-a prezentat principalele rezultate realizate de-a lungul anului 2007. Astfel că, cele mai importante premii raportate la diverse competiţii au intrat in posesia: la Campionatul Naţional de Culturism, faza zonală pe Oltenia, au câştigat  la seniori: Ion Ursei, locul II, Dorel Barbu, locul III, ambii la categoria 80 kg, iar la categoria 65 kg, locul I a fost adjudecat de Gherghina Vasile. În cadrul aceleiaşi competiţii a avut loc şi o demonstraţie feminină, având ca participante pe Nadia Olaru si Mihaela Pasare.

La Campionatul Balcanic desfăşurat în capitala Macedoniei, Skopje, în perioada 27-29 aprilie au participat două concurente: Mihaela Pasăre la culturism, la senioare, categoria 57 kg , obţinând medalia de argint , iar la body fitness Nadia Olaru s-a clasat pe locul IV. La concursul pe perechi, Mihaela Pasăre şi Nicolae Rotaru au urcat pe locul IV.
La Campionatele Naţionale de Juniori, Junioare şi Masters, derulat în zilele de 19 şi 20 mai, la Baia Mare, Vasile Gherghina şi-a însuşit locul II la Masters, cat. 70 Kg., iar Vasile Mihaescu a concurat pentru Masters, cat. 90 kg şi s-a clasat pe locul III. La juniori II, Cristian Culeci şi Dorin Neamţu au obţinut locul VI, la categoriile de 70 kg. şi, respectiv, 80 kg. La Masters Feminin, Mihaela Popescu a  luat bronzul la categoria Open, iar la body fitness de Masters feminin, Mihaela Poescu a obţinut acelaşi loc III.
În continuare, lotul coordonat de Vali Mihăescu se pregăteşte să participe la Concursul Naţional de Fitness şi Body fitness, derulat la Oradea, între 7 şi 9 septembrie. Vor participa la concurs Nadia Olaru(1,64 metri), Mihaela Pasare(1,67 metri), Carmen Spigel (1,64 metri), iar la body building clasic a fost delegat Ştefan Petrescu.
În cadrul clubului se pot practica sporturi precum culturism, fitness, body fitness, aerobic, pilates si Tae Bo, iar programul este următorul: de luni până vineri între orele 10 şi 22, iar sâmbătă de la 10 la 14. Printre utilizatorii de servicii ale clubului se numără două cluburi de volei cât şi echipa de baschet CET Govora. Antrenorul Vali Mihăescu doreşte să transmită mulţumiri tuturor celor care au susţinut activităţile sportive cât şi deplasările la diferite competiţii, printre sponsori amintind de: Primăria Râmnicu Vâlcea, Marna SA, Damila SA, Ambient SRL, Govora Com cât şi directorului de la CET Govora,  Mihai Bălan.