Un egal şi o înfrângere pentru „municipalii” lui Marian Bondrea

Doar un şut în 90 de minute

După câteva zile de pregătiri, antrenorul Marian Bondrea a hotărât să-şi testeze jucătorii, veniţi în probe, într-un meci amical, disputat joi, cu gruparea antrenată de Costel Gaiţă, FC Oltchim. Chiar dacă Marian Bondrea a folosit două echipe diferite, noii sau vechii jucători care au îmbrăcat tricoul CSM-ului au reuşit „performanţa” să tragă, abia în repriza a doua, doar un şut înspre poarta chimiştilor, prea puţin pentru nişte fotbalişti care vor să rămână în lotul „municipalilor” pentru a se bate la promovare în sezonul viitor.
În prima repriză, antrenorii Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan au folosit în prima repriză a meciului mulţi jucători din vechea gardă a CSM-ului. Începând partida cu FC Oltchim cu următoarea formulă: Rusandu –Mocioacă, Moldovan, Stanca, Cercel –  Calvin, Dandea, Mandea, Onofrei – Lepădat (Oltul Slatina) şi Burcea (FC Naţional). În repriza secundă s-a schimbat echipa. În repriza a doua au evoluat: Alin Bucuroiu – State (Şcoala de fotbal Marius Lăcătuş), Pistol (Rapid II), Vişa (CFR Timişoara), Cilean, Fruntelată (Univ. Craiova), Ekwalla („U” Cluj), Şerban (FC 1 Decembrie), Melcea, Rupea (FC Argeş) şi Bucă (FC 1 Decembrie). Au mai intrat Grecu, şi Nicolin.

Ne-au învins slătinenii

Vineri, de la ora 18.00, „municipalii” lui Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan a susţinut un nou meci amical, de data aceasta la Slatina, în compania nou-promovatei în Liga a III-a, ALRO, formaţie care l-a achiziţionat pe Ovidiu Ciortan.
Slătinenii antrenaţi de Iordan Eftimie au dominat începutul întâlnirii, Gimi Stoica, Noaţă şi Moşteanu l-au pus în dificultate pe Florin Pampea cu şuturi periculoase, însă goalkeeper-ul vâlcean şi-a făcut datoria. Ciugulea a fost şi el aproape de gol, însă şutul trimis de fundaşul slătinean a întâlnit bara porţii lui „Pampone”. Replica „municipalilor” a venit abia spre finalul primei reprize şi la prima acţiune mai închegată macedoneanul Boyan, component al naţionalei olimpice a ţării sale, a reuşit să înscrie cu un şut din interiorul careului. După marcarea golului vâlcenii s-au relaxat puţin şi acest lucru a fost fatal. Calotescu a executata o lovitură liberă şi Didu, nemarcat la limita careului mic, a restabilit egalitatea.
După pauză cei doi tehnicieni, Bondrea şi Eftimie au făcut mai multe modificări faţă de prima repriză, iar acest lucru a făcut ca jocul să scadă în intensitate. În ultimele minute ale partidei, echipa slătineană a înscris golul victorie, în urma unui corner executat de pe partea dreaptă, Preda a scăpat din marcajul adversarului său direct după care a trimis mingea cu capul în plasa porţii vâlcene, stabilind scorul final, ALRO Slatina – CSM Rm. Vâlcea 2-1.

Ekwalla l-a convins pe Bondrea
• mai are nevoie de doi fundaş centrali

Se pare că mijlocaşul central de origine cameruneză venit de la fosta colegă de serie a CSM-ului, Universitatea Cluj, Terry Ekwalla, l-a convins pe Marian Bondrea cu evoluţiile sale din cele două partide de verificare, iar tehnicianul oltean este decis să-l păstreze în lot. Un alt jucător care are mari şanse să rămână la Vâlcea este marcatorul golului de la Slatina, macedoneanul Boyan, însă Bondrea a spus că mai vrea să-l vadă evoluând încă un meci pentru a se decide asupra acestuia.
După meciul cu Alro Slatina, Marian Bondrea le-a transmis conducătorilor echipei vâlcene că mai are nevoie de cel puţin doi fundaşi la marcaj, un mijlocaş şi un vârf, acestea reprezentând în acest moment principalele posturi deficitare. În cazul în care nu-şi găsesc alte echipe şi mai scad din pretenţiile financiare sunt mari şanse ca oficialii vâlceni să-i aducă sub formă de împrumut de la Pandurii Tg. Jiu pe Sergiu Mândrean şi sârbul Radovanovic, ultimul dintre aceştia fiind momentan plecat în Austria unde încearcă să-şi găsească un angajament.

Cumpănaşu revine la pregătiri

Recuperarea de după operaţia suferită la meniscul piciorului drept a căpitanului „municipalilor”, Marius Cumpănaşu decurge foarte bine şi este foarte aproape de a începe pregătirea sub comanda lui Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan. „Mă simt foarte bine. Recuperarea post operatorie a decurs bine şi este foarte probabil ca din această săptămână să încep alergările uşoare. După cum văd că evoluează lucrurile, sunt mari şanse să nu mai fie nevoie de o nouă intervenţie la ligamentul piciorului drept care este puţin «ciupit» şi care se poate reface. Până acum nu am forţat, făcând doar pregătire în sala de forţă, însă mi-e dor de iarbă şi abia aştept să intru în programul normal al echipei” – a spus „Şeri” Cumpănaşu.

Cercel rămâne la Vâlcea

Sunt mari şanse ca Ion Cercel să rămână la gruparea din Zăvoi, de altfel fundaşul stânga s-a alăturat colegilor la pregătire încă de săptămâna trecută. La finalul ediţiei trecute de campionat, Cercel şi-a manifestat intenţia de a pleca, a fost la discuţii cu oficialii de la Gaz Metan Mediaş, dar nu s-a înţeles, deocamdată, ardelenii şi a revenit la Vâlcea.