Dinamo, un nou succes „istoric” în faţa Stelei

• Văcaru şi-a învins fratele

În acest retur de campionat, atât în Divizia A, cât şi în Liga a V-a, ultima a campionatului judeţean, eternul derby Steaua – Dinamo a fost câştigat de „câinii roşii”. Dacă pe prima scenă fotbalistică a ţării rezultatul de 4-2 pentru dinamovişti a fost considerat o adevărată surpriză, la nivel de judeţ, însă, o victorie categorică a echipei patronată de Laurenţiu Mustăţea era aşteptată. Gruparea lui Alexandru Crânguşi, Steaua Nicolae Bălcescu, reprezintă în acest campionat un fel de echipa păcii, care nu prea deranjează pe nimeni. Cu atât mai puţin putea pune probleme echipei de pe locul 3 din campionat. Au reuşit totuşi să ţină piept adversarilor în primele minute ale meciului de la Nicolae Bălcescu.

Chiar ar fi putut intra la pauză la egalitate, dacă oaspeţii nu obţineau un penalti pe care Mihai Buga, fostul golgheter al Diviziei D, să-l execute precis pentru scorul de 1-0 în favoarea alb-roşilor. În repriza secundă, însă, s-au distanţat pe „tabelă”. Steliştii au schimbat şi portarul, dar n-a fost de bun augur modificarea. Bogolsov a marcat pentru 2-0 la doar 5 minute de la reluare, iar Cosmin Văcaru şi-a învins fratele, ce apăra poarta echipei steliste, ducând scorul la 3-0 pentru Dinamo. Au avut şi gazdele câteva ocazii, însă doar băieţii lui Mustăţea au valorificat. Bogoslov, de încă două ori şi în cele din urmă Stoica au fost cei care au stabilit scorul final, de 6-0 pentru Dinamo.