Alte sporturi

Floretistele vâlcene, în vervă în Superliga Naţională

La începutul lunii aprilie, scrimerele de la CS Chimia au participat în Capitală la întrecerile primei etape din cadrul Campionatului Naţional de floretă. Sportivele vâlcene, pregătite de Livius Buzan şi Luminiţa Marcu, au aliniat în competiţie două echipe: una formată din floretiste experimentate şi o alta compusă doar din sportive de perspectivă. Aşa cum era de aşteptat, prima echipă, alcătuită din Luminiţa Marcu, Iulia Codreanu-Filip, Agnana Ivănescu şi rezerva Cristina Stoiceanu, s-a clasat pe locul 3 în Superligă şi s-a calificat pentru play-off-ul care va avea loc în toamnă, în luna octombrie.

În schimb, formaţia secundă a clubului vâlcean – compusă din Alexandra Gheorghe, Tatiana Găinuşe, Caterina Mureşean şi rezerva Elena Petrescu – nu a obţinut nici o victorie.

Prima echipă a clubului Chimia, pe locul 3

„Sunt mulţumit de rezultatul fetelor, deoarece obiectivele pe care mi le-am propus le-am şi respectat. În proba pe echipe, prima garnitură a clubului Chimia a obţinut locul 3. Sunt în grafic, iar în faza finală din toamnă se vor bate pentru medalii. Echipa secundă a fost formată doar din fete de 14-15 ani. Au avut o comportare foarte bună, dar totuşi nu au obţinut nici o victorie. Deşi rezultatele din Superligă nu o prea arată, constituie o echipă grozavă, mă bucur de ce felul cum au luptat, au talent şi au dovedit că avem asigurat schimbul de generaţii. Nu o să fim nevoiţi să transferăm alte floretiste din ţară. Două dintre componentele acestei echipe de perspectivă sunt deja vizate pentru lotul de junioare”, ne-a declarat antrenorul Livius Buzan.
În proba individuală, cele mai valoroase sportive vâlcene au fost Luminiţa Marcu (locul 9) şi Alexandra Gheorghe (locul 20). Ambele s-au calificat aşadar pe tabloul principal de 24 de sportive şi vor fi prezente la faza finală. „Performanţă este notabilă în special pentru Alexandra Gheorghe, care nu are decât 16 ani. A avut un parcurs extraordinar la Bucureşti. Luminiţa Marcu, după ce şi-a asigurat calificarea, nu a mai forţat şi a terminat doar pe locul 9, dar la finală va fi altceva, va putea să ia chiar o medalie!”, a concluzionat coordonatorul secţiei de scrimă a clubului Chimia.