Oltul Ioneşti, din nou învingătoare

După surpriza de săptămâna trecută când au reuşit să învingă echipa de pe locul 2 din campionat, Viitorul Olanu, gruparea sprijinită de secretarul comunei Ioneşti, Florin Dobra, a reuşit să câştige din nou. De această dată „victime” au fost cei de la Viitorul Foleşti, o echipă fără pretenţii a seriei a II-a. Oaspeţii, în speţă Oltul Ioneşti, la capătul unui meci în care s-au consemnat ocazii de ambele părţi, s-au impus cu 5-1. A fost 1-0 pentru gazde, însă ioneştenii, fără aportul câtorva jucători importanţi, printre care s-a numărat şi Florin Dobra, au reuşit să egaleze şi apoi să preia conducerea graţie golurilor înscrise de Cozma.

Prin minutul 40 gazdele au stabilit şi scorul pauzei, de 3-1 pentru Ioneşti, după un autogol. Scorul s-a menţinut până prin minutul 70 când Lungan a marcat pentru 4-1. Prin minutul 80 a mai fost o incursiune a oaspeţilor la capătul căreia aceştia au considerat că Bogdan Ciucă a fost faultat în careu, dar nu de aceeaşi părere a fost şi centralul care le-a dat dreptate ioneştenilor abia în următoarea fază, similară, tot în urma unei pătrunderi a lui Ciucă. Radu Ion a stabilit scorul final, de 5-1 pentru oaspeţi. (M.V.)