Rapid Voicesti, sanctionata pentru ca s-a retras de pe teren

Rapid Voiceşti, sancţionată pentru că s-a retras de pe teren

Partida cu probleme din seria I a Ligii a IV-a, dintre Vilarossa Laloşu şi Rapid Voiceşti, întreruptă în minutul 78, şi-a găsit finalul la Comisia de Disciplină. Vice-primarul comunei Voiceşti, Florin Vătafu, a fost nemulţumit de prestaţia brigăzii de arbitri, astfel că în minutul 73 al meciului, la scorul de 3-0 pentru gazde, a decis să-şi retragă echipa de pe teren. A luat această hotărâre şi după ce un jucător al său a fost lovit de un adversar. Lucian Bujor de la Vilarossa Laloşu l-a atacant în mod violent pe Marian Popa care în urma contactului cu adversarul s-a lovit de gardul împrejmuitor, accidentându-se. Popa a reuşit totuşi să se ridice şi să riposteze, lovindu-l pe Bujor cu palma peste faţă. Din acel moment Rapid Voiceşti a refuzat să mai continue jocul, astfel că centralul Zaharioiu a fluierat sfârşitul meciului. Date fiind cele întâmplate Comisia a hotărât omologarea jocului cu 3-0 pentru echipa din Laloşu, de altfel acelaşi scor consemnat şi pe teren, o amendă de 50 lei pentru Rapid Voiceşti datorită retragerii de pe teren, în timp ce jucătorii Popa şi Bujor au primit sancţiuni identice, de câte două etape de suspendare şi 20 lei amendă, însemnând că nu vor mai avea drept de joc decât în returul campionatului.

Drept la replică

Cine spune că la Laloşu a fost scandal?

* observatorul Bivolaru şi jucătorul Ion de la Vilarossa răspund acuzaţiilor făcute de Florin Vătafu de la Rapid Voiceşti

Într-un drept la replică, urmare a articolului publicat în numărul trecut sub numele „Rapid Voiceşti vrea să se retragă din campionat”, observatorul partidei Vilarossa Laloşu – Rapid Voiceşti, Ion Bivolaru, ca şi Nicolae Ion, căpitanul echipei gazdă, doresc să elucideze şi să clarifice poziţia exprimată în articol. Aşa cum se cunoaşte, spre finalul meciului, echipa din Voiceşti a fost retrasă de pe teren de Florin Vătafu, vice-primar şi preşedinte al echipei Rapid Voiceşti. „Florin Vătafu denaturează în totalitate evenimentele petrecute. Într-adevăr arbitrajul a fost de slabă calitate (şi nota primită este pe măsură – 5), dar până la a se relata că un arbitru a fost înlocuit cu un localnic întrece orice imaginaţie. Faptul că Rapid Voiceşti are în componenţă mulţi juniori nu înseamnă că echipele pe care le întâlneşte să practice un joc impus de ei, iar faptul că am fost ameninţaţi pe aproape tot parcursul jocului că la Voiceşti vom fi trataţi într-un mod care nu are tangenţă cu fotbalul a încins spiritele” – conchide căpitanul echipei Vilarossa Laloşu, Nicolae Ion, care mai adaugă apoi că „primăria a fost închisă numai pe timpul desfăşurării partidei şi nu cum se exprimă vice-primarul comunei Voiceşti – Florin Vătafu, că brigada de arbitri şi observatorul au stat «închişi» în sediul primăriei şi numai după câteva minute bune au ieşit”.