A treia victorie consecutiva

CSM Rm. Vâlcea – FCM Reşiţa 2-1 (1-1)

A treia victorie consecutivă

* Murineanu şi Melcea au fost cei mai buni jucători de pe teren

După un start de sezon ratat, în care jocul a scârţâit vizibil iar rezultatele pozitive au întârziat să apară, la CSM Rm. Vâlcea se trăieşte acum o altă viaţă. Succesele au început să se adune, trei în ultimele trei partide jucate, însă urcuşul „municipalilor” încă nu s-a oprit, fiind loc şi de mai bine. Revenirea de formă a jucătorilor de la CSM Rm. Vâlcea a mai făcut sâmbăta trecută încă o victimă: FCM Reşiţa. A fost o victorie mai grea decât se aşteptau suporterii, dar pe deplin meritată, elevii lui Costel Pană şi Dumitru Teleşpan având numeroase ocazii de a se desprinde, pe care le-au ratat din păcate cu nonşalanţă. Partida s-a disputat pe o vreme închisă, a plouat până aproape de startul partidei, iar gazonul îmbibat cu apă le-a pus în dese rânduri probleme jucătorilor din ambele echipe la controlul mingii.

A ieşit la rampă Dumitru

Reşiţenii au venit la Vâlcea cu gândul de a-şi vinde scump pielea, iar asta s-a văzut încă din primele minute ale partidei. Cu o apărare agresivă, cu ieşiri periculoase pe contraatac şi cu un marcaj strâns la oamenii de bază ai CSM-ului, echipa pregătită de Alexandru Pelici a arătat de ce se află în jumătatea superioară a ierarhiei. Oaspeţii au avut de altfel şi prima ocazie de a deschide scorul, în minutul 9, atunci când o lovitură liberă executată de Tanc din colţul careului de 16 metri a fost respinsă miraculos de Pampea de sub transversală. Replica vâlcenilor nu s-a lăsat aşteptată prea mult, Murineanu fiind jucătorul care-a tras practic echipa după el. În minutul 26, o acţiune declanşată de acesta şi continuată de Budean, a adus CSM-ul în avantaj. După câteva bâlbâieli în suprafaţa de pedeapsă, Melcea a întors mingea pentru Dumitru, care-a înscris cu un şut năprasnic în colţul lung al porţii apărate de Stoianov (1-0). La adăpostul golului marcat, „municipalii” au scăzut puţin ritmul de joc, dar adversarii au fost incapabili să creeze un pericol prea mare la poarta lui Pampea. O singură dată, oaspeţii le-au dat emoţii vâlcenilor, în minutul 40, când Amzucu a reluat mingea cu capul de puţin pe lângă bara laterală, după un corner executat de Doană, un jucător cu vechi ştate de serviciu în Divizia A, ajuns acum şi antrenor secund la FCM Reşiţa. Impulsionaţi de oamenii din tribune, jucătorii de la CSM au revenit în atac şi-au fost aproape de a se detaşa la două goluri în ultimul minut al reprizei, dar Murineanu, aflat la 8 metri de poartă, a greşit de puţin ţinta.

Oportunistul Melcea

La reluare, oaspeţii au intrat cu o altă atitudine pe teren şi cu dorinţa de a întoarce soarta partidei, iar formaţia antrenată de Costel Pană a depus eforturi considerabile pentru a-şi păstra avantajul luat înainte de pauză. A fost un sfert de oră dominat de reşiţeni care-au reuşit să şi egaleze în minutul 56. Mai întâi Doană a executat o lovitură liberă de la 20 metri, la care Pampea s-a opus, însă la cornerul ce a urmat Rupa a înscris un gol de kinogramă, punctând cu spatele din 6 metri, după ce mingea i-a depăşit surprinzător pe jucătorii înalţi ai CSM-ului (1-1). Din acel moment, elevii lui Pană şi Teleşpan nu au mai avut decât o singură şansă pentru a „drege busuiocul”: să atace şi să încerce să preia din nou conducerea. Ocaziile de gol s-au înmulţit, de asemenea şi ratările, ce i-au adus în culmea disperării pe spectatori, pe oficialii echipei, dar mai ales pe antrenori. În minutul 61, Murineanu a trimis un lob de la 30 de metri după ce portarul Stoianov degajase greşit, dar mingea s-a scurs pe lângă buturile reşiţene. Perseverent, tot Murineanu a vrut să dea lovitura de graţie cu un şut de la distanţă, însă mingea a fost deviată de un fundaş al oaspeţilor şi a ocolit iarăşi poarta. În minutul 73, tribunele au explodat la cel de-al doilea gol al CSM-ului: o pasă magistrală în adâncime a lui Murineanu l-a pus pe Melcea în situaţia de a scăpa singur spre poarta adversă. Micuţul mijlocaş vâlcean a simulat mai întâi şutul, prilej cu care l-a culcat la culcat la pământ pe Stoianov, iar apoi a trimis nestingherit mingea în plasă (2-1). Totul era terminat, pentru că „municipalii” au ştiut perfect cum să gestioneze finalul partidei, fără a le da reşiţenilor posibilitatea de a se mai apropia de poarta lui Pampea şi de a egala încă o dată. Mai mult decât atât, putea fi 3-1 în minutul 85, când Cumpănaşu a şutat în vinclu de la 16 metri, dar Stoianov a salvat golul cu un reflex spectaculos.

Au evoluat pentru CSM: Pampea – Dumitru, Bier, Cumpănaşu, Situwe, Cercel, Murineanu, Lepădatu, Melcea (min. 88 Melcea), Budean (min.75 Ciortan), Dandea (min.46 Vlăduţi).

Ziua Fair-Play-ului

Precum în toată ţara, şi la meciul din Zăvoi s-a sărbătorit Ziua Fair-Play-ului pe terenurile de fotbal. Astfel, conform directivelor primite din partea federaţiei, la toate partidele jucate la finele săptămânii trecute, înainte de start, a fost intonat imnul de stat al ţării noastre, iar căpitanii celor două echipe au rostit un legământ în care au promis că vor respecta normele generale ale fairplay-ului.

Cheia succeselor: sistemul de joc 3-5-2

Pentru antrenorul Costel Pană zilele negre au trecut, după ce la începutul sezonului CSM-ul căzuse serios pe tobogan. Supărarea oficialilor clubului vâlcean nu era atât de mare din pricina rezultatelor, ci mai degrabă din cauza jocului dezlânat pe care Savu şi colegii săi îl practicau. Iată că schimbarea sistemului de joc, din acel 4-4-2 tern, propus de Pană în primele patru etape, în acest 3-5-2 aerisit (cu care de altfel şi Adrian Furnică dăduse lovitura la Vâlcea), se dovedeşte a fi cheia succeselor. Lucru pe care tânărul tehnician adus pe bani grei în Zăvoi nu se sfieşte să-l recunoască: „Secretul acestei reveniri la nivelul echipei cred că îl reprezintă schimbarea sistemului de joc, care-a atârnat decisiv în obţinerea acestor rezultate din ultima perioadă. Jucăm mai direct, mai repede, ieşim mai bine din apărare, lucru care nu se prea întâmpla de regulă când erau doar 4 jucători la mijloc. Împreună am avut puterea să trecem peste rezultatele negative. Suntem pe un drum bun, în creştere evidentă de formă. Sper să eliminăm pe cât posibil greşelile, pentru că şi cu FCM Reşiţa am avut parte de aşa ceva”.

Situwe l-a înlocuit pe Georgescu

În afara absenţei preconizate a lui Savu, la CSM nu a putut juca sâmbăta trecută nici fundaşul Alin Georgescu, tot datorită unei accidentări. În locul său, tehnicienii Pană şi Teleşpan l-au trimis pe teren pe jucătorul de culoare Emanuel Cristian Situwe. Deşi a mai greşit în unele faze, fiind admonestat copios din tribune, Situwe a încheiat cu brio meciul şi s-a bucurat la final alături de colegii săi pentru victorie. „Am fost obligat să-l folosesc pe Situwe, pentru că Georgescu este accidentat şi nu exista altă soluţie de rezervă. Doar Liviu Popa mai putea juca pe acel post, dar l-am preferat pe Situwe. Am observat că la unii jucători care-au venit în această vară încă mai durează acomodarea, lucru care se explică în special în cazul lui Situwe”, declară Costel Pană.

Tehnicianul principal al CSM-ului speră să-i aibă valizi la finele acestei săptămâni atât pe Georgescu, cât şi pe Savu: „Până la meciul cu Câmpia Turzii, sper să-l recuperăm pe Georgescu, dar şi pe Savu. O să văd înaintea meciului dacă-i voi introduce titulari, pentru că, nu-i aşa, echipa care câştigă nu prea se schimbă!”.

Vor fi achitate restanţele financiare

Permutările forţate produse la nivelul conducerii în această vară au afectat oarecum situaţia financiară a Clubului Sportiv Municipal. Pentru o datorie de câteva zeci de milioane de lei vechi, echipa vâlceană s-a trezit pentru o săptămână cu conturile blocate de către fisc, dar situaţia a revenit acum la normal. În primul rând graţie implicării decisive a lui Theodor Florescu, managerul general al SC Urban SA, unul dintre acţionari grupării din Zăvoi. Al treilea succes consecutiv obţinut de „municipali” sâmbăta trecută nu putea rămâne fără urmări dintre cele mai fericite, jucătorii fiind anunţaţi de către oficiali că în această săptămână le vor achitate toate restanţele financiare. „Situaţia financiară e mai bună acum după implicarea lui Theodor Florescu. Avem asigurări că-n această săptămână jucătorii îşi vor primi toate restanţele, începând de la meciul cu FC Bihor”, a susţinut antrenorul Costel Pană la conferinţa de presă ce a urmat meciului câştigat cu FCM Reşiţa.

CSM-ul se apropie de podium

Victoria cu FCM Reşiţa le-a adus „municipalilor” încă trei puncte preţioase în cont, datorită cărora ocupă acum locul 7 în clasamentul Seriei a II-a din Liga Secundă. La finele acestei săptămâni, în Zăvoi va veni echipa Industria Sârmei Câmpia Turzii, iar în cazul în care CSM-ul va reuşi să se impună din nou, la Vâlcea, vor renaşte iarăşi speranţele unei implicări în lupta pentru promovare. Chiar dacă, de pe acum, Dacia Mioveni şi „U” Cluj-Napoca au luat o importantă opţiune, detaşându-se în fruntea ierarhiei, nu este exclus ca lucrurile să se întoarcă în favoarea noastră. Esenţial în acest sens va fi meciul din etapa a X-a, pe care elevii lui Pană şi Teleşpan îl vor juca sub Dealul Feleacului.

2-1, scorul preferat al vâlcenilor

După desfăşurarea a opt runde din această ediţie de campionat, bilanţul echipei CSM Rm. Vâlcea este unul cât se poate de interesant, caracterizat şi prin câteva simetrii. 4 victorii şi 4 înfrângeri, dintre care un succes în deplasare şi un eşec acasă, zero în clasamentul adevărului, 10 goluri marcate şi 10 primite. Coincidenţele nu se opresc aici. „Municipalii” au pierdut de trei ori cu 1-0 în deplasare (la Târgovişte, Lugoj şi Vânju Mare), dar au câştigat tot de atâtea ori cu 2-1 (cu Alba Iulia, la Timişoara şi acum cu Reşiţa). De asemenea, vâlceni au cedat o dată cu 3-1 acasă cu FC Caracal, dar s-au impus cu acelaşi scor în faţa celor de la FC Bihor. Ce urmează?