Doua secunde ne-au despartit de Cupa României

Handbal feminin / Rulmentul Braşov – Oltchim Rm. Vâlcea 29-26

Două secunde ne-au despărţit de Cupa României

Meci interzis cardiacilor în sala „Transilvania” din Sibiu, acolo unde vâlcenii de la Urban (directorul Doru Florescu) şi CSM Rulmentul (antrenorii Mariana Târcă şi Aurelian Roşca) au izbutit o performanţă de răsunet: câştigarea eventului, cupa şi campionatul, în Liga Naţională de handbal feminin. Fetele noastre, de la CS Oltchim, au avut un început bun de meci (au condus cu 9-7) dar au terminat „în corzi”, adversarele obţinându-şi până la pauză un avantaj consistent: 15-11. În repriza a doua vâlcencele au reuşit o prestaţie spectaculoasă, au egalat şi, cu aproape un minut înainte de final, aveau un avans de două goluri. Rulmentul a redus din diferenţă, Oltchim a ratat şi cu 10 secunde înainte de final ardelencele aveau posesia mingii. În locul unui fault tactic la centrul terenului, ce ar fi făcut ca timpul să se scurgă în favoarea a lor noastre, apărarea s-a făcut pe semicerc, braşovencele au scos uşor o lovitură de la 7 metri şi au restabilit egalitatea, trimiţând finala în prelungiri. Frenetic încurajate de cei aproape 2000 de suporteri din Braşov şi Sibiu, ardelencele au dominat reprizele de prelungiri şi şi-au adjudecat trofeul.

Revanşa, tardivă, va avea loc duminică, în Sala „Traian” din Rm. Vâlcea, într-un meci de palmares, în campionat.