Alte sporturi

Ana Maria Roşianu şi Adrian Mihăescu au obţinut o performanţă istorică pentru CNMB

• cei doi atleţi s-au întors cu patru medalii de la Balcaniada desfăşurată în Turcia, unde România s-a clasat pe primul loc

Săptămâna trecută a fost una de aur, atât la propriu, cât şi la figurat, pentru Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” din Râmnicu Vâlcea. Cei doi atleţi de mare perspectivă, Ana Maria Roşianu (antrenată de Marinela Mirea) şi Adrian Mihăescu (pregătit de Rodica Tomoiagă), au introdus oraşul nostru şi, implicit, România, pe harta ţărilor cu rezultate notabile în acest sport. Astfel, la Balcaniada de atletism, rezervată juniorilor II, ce a avut loc la finele săptămânii trecute, pe 8 august, la Ankara – Turcia, cei doi au obţinut împreună patru medalii.

Aşadar, Ana Maria Roşianu s-a clasat pe prima poziţie la probele de 100 de metri plat (cu timpul de 11 secunde şi 90 de sutimi) şi la cea de ştafetă 4×100 de metri, trecându-şi astfel în palmares cea mai strălucitoare medalie. Colegul său, Adrian Mihăescu, a obţinut bronzul la 400 de metri plat (cu timpul 49,22 secunde), iar la ştafetă 4×100 de metri şi-a  adjudecat argintul.
Per total, ca număr de medalii câştigate, România s-a clasat pe primul loc şi a devenit campioană balcanică, cei doi vâlceni având o contribuţie semnificativă la performanţa ţării noastre.
„Nu am cuvinte să descriu cinstea pe care ne-au făcut-o tuturor aceşti doi sportivi minunaţi. În afară de faptul că au dus oraşul nostru pe culmile gloriei, Ana Maria Roşianu şi Adrian Mihăescu au reprezentat cu onoare România la una dintre cele mai importante competiţii europene. Sunt ferm convinsă că ambii vor avea în continuare o carieră de invidiat. De altfel, au făcut istorie la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. De 30 de ani de când predau la această şcoală, nu a obţinut nimeni vreun rezultat mai bun. Trebuie apreciaţi şi respectaţi din tot sufletul”, ne-a spus antrenoarea Rodica Tomoiagă. (L.C.)