Alte sporturi

Elevii lui Paul Dinu au câştigat 28 de medalii la Cupa României

Sâmbătă, 6 iunie, la Caracal s-a desfăşurat Cupa României la karate, stilul Shotokan. La această competiţie au participat şi sportivii pregătiţi de antrenorul Paul Dinu la Clubul Sportiv Chimia. În urma performanţelor de pe parcursul întrecerii, karateka vâlceni au câştigat 28 de medalii, dintre care 5 de aur, 9 de argint şi 14 de bronz. Iată numele sportivilor clasaţi pe locurile 1 şi 2 la nivel de seniori: Raluca Frumuşelu, Iuliana Avram, Andreea Bîlă şi Cristina Ardeleanu (locul 1, kumite pe echipe); Marian Totelecan (loc. 2, kumite individual); Iuliana Avram, Andreea Bîlă şi Raluca Frumuşelu (loc. 2, kata pe echipe); Silviu Ghiţă (loc. 2, kumite individual).

În competiţia rezervată juniorilor, s-au remarcat: Andreea Bîlă (loc. 1, kumite individual), Raluca Frumuşelu (loc. 1, kumite individual) şi Iuliana Avram (loc. 2, kumite individual). La kata pe echipe, locul secund a fost ocupat de echipa formată din Nicolae Stanciu, Florin Creangă şi Mihai Mazilu şi de cea alcătuită din Raluca Frumuşelu, Iuliana Avram şi Andreea Bîlă. În probele destinate cadeţilor, Florin Creangă s-a clasat pe prima poziţie, urmat îndeaproape de Diana Cocoşi şi de Cristina Ardeleanu. La echipe, cadetele Narcisa Căţea, Cristina Ardeleanu şi Diana Cocoşi au obţinut medalia de argint. Aceeaşi Narcisa Căţea s-a remarcat şi la nivel de minicadeţi, unde a câştigat medalia de aur la proba de kumite individual. (O.D.)