Antrenament cu public

LIGA NAŢIONALĂ / Oltchim a învins fără probleme codaşa campionatului intern (KZN Slatina) şi mai are nevoie de 2 puncte pentru a-şi trece în palmares al cincisprezecelea titlu naţional

Sala Sporturilor „Traian” a găzduit duminica trecută partida din cadrul Ligii Naţionale în care Oltchim Rm. Vâlcea a întâlnit pe KZN Slatina. Aşa cum era de aşteptat, vâlcencele au câştigat meciul fără nici un fel de dificultate şi mai au nevoie de doar 2 puncte pentru a-şi trece în palmares al cincisprezecelea titlu naţional. În prima repriză fetele pregătite de antrenorul Radu Voina au marcat un număr total de 17 goluri, faţă de adversarele lor, care au reuşit doar opt. Tot în prima jumătate a partidei, mai exact în minutul 23 şi-a făcut intrarea şi mult aşteptata Valeria Beşe, care s-a bucurat de o primire călduroasă din partea suporterilor.

După pauză, Talida Tolnai a fost înlocuită de colega sa, Mihaela Smedescu, iar pe teren au mai intrat Roxana Cherăscu şi Adriana Ţăcălie. Chiar dacă Valeria Beşe a avut o evoluţie foarte bună pe parcursul întregului meci, putem spune că cel mai ilustrativ moment în acest sens l-a reprezentat golul pe care handbalista l-a înscris în minutul 42. Din pasa primită de la Regina Shymkute, Beşe a reuşit să trimită o minge „voleibalată” direct în poarta slătinencelor, scorul devenind în acel moment 26-11. La doar câteva minute după această fază, Beşe a fost înlocuită de colega sa, Patricia Vizitiu, despre care nu putem spune că a avut o prestaţie prea bună. În ciuda celor patru goluri pe care le-a obţinut pentru echipa sa, spre finalul meciului, Vizitiu a avut trei ocazii clare, singură cu portarul, pe care din păcate nu a reuşit să le concretizeze. La sfârşitul partidei, diferenţa de scor devenise şi mai mare, Oltchim-ul conducând pe KZN Slatina cu 37-14.

CS Oltchim 37 (17)
KZN Slatina 14 (10)

Au marcat:
* CS Oltchim: Adina Fiera – 5g., Roxana Cherăscu – 5g., Adriana Ţăcălie – 4g., Valeria Beşe – 4g., Regina Shymkute – 4g., Cristina Neagu – 4g., Patricia Vizitiu – 4g., Rita Borbas – 3g., Anastasiya Pidpalova – 3g., Elena Avădanii – 1g.
* KZN Slatina: Ioana Pătuleanu – 6g., Ana Maria Năprădean – 3g., Oana Cârstea – 2g., Costela Lazăr – 2g., Diana Mihalache – 1g.

„Am respectat valoarea adversarelor”

La capătul unui meci pe care elevele sale l-au controlat autoritar, antrenorul Oltchim-ului, Radu Voina nu a avut prea multe cuvinte de spus. „A fost un simplu meci de Liga Naţională, în care ne-am comportat bine. Pot să spun că fetele au jucat cu seriozitate şi acest lucru trebuie apreciat. Au jucat respectând echipa adversă, indiferent de valoarea sa. Probabil că dacă înscriau în toate ocaziile pe care le-au avut, diferenţa de scor de pe tabela de marcaj ar fi fost şi mai mare”, a precizat Voina.

Valeria Beşe, primul meci după opt luni de pauză

Dincolo de victoria obţinută în faţa codaşei Ligii Naţionale de handbal feminin, meciul Oltchim – KZN Slatina a ieşit în evidenţă şi dintr-un alt aspect: revenirea pe teren a Valeriei Beşe. Aflată la primul meci după opt luni de pauză (cauzată de cele două operaţii suferite la ligamente şi la umăr), Beşe l-a mulţumit pe antrenorul Radu Voina, care are încredere că în sezonul viitor această jucătoare va reprezenta un pilon de bază al echipei Oltchim. „Sunt de părere că intrarea ei a fost lăudabilă. La un moment dat mi-a fost chiar frică să nu exagereze şi să se accidenteze pentru că ea este dornică să joace. Nu e complet refăcută, dar este foarte bine că a intrat într-un meci mai uşor, care să îi redea puţin încrederea. Să nu uităm de cele două operaţii grele prin care a trecut şi de faptul că de aproximativ un an de zile nu a mai jucat. Mai sunt cam două luni şi jumătate până la începerea sezonului următor, iar Valeria Beşe îmbunătăţeşte semnificativ structura echipei, aducând siguranţă în apărare şi experienţa ei în atac”, a spus Voina la finele partidei.

Ramona Maier, golghetera echipei Oltchim în acest sezon

Oltchim Rm. Vâlcea nu a mai avut în acest sezon o golgheteră absolută, aşa cum s-a întâmplat de regulă în precedentele două campionate. Ionela Gâlcă (în ediţia 2006-2007) şi Ramona Maier (în ediţia 2007-2008) au fost, de departe, cele mai prolifice handbaliste ale echipei. În actualul sezon, lucrurile au stat cu totul altfel, lupta pentru primul loc în ierarhia golgheterelor de la Oltchim fiind destul de strânsă. După 24 de etape, în frunte se află Ramona Maier, care are o distanţă minimă faţă de principala urmăritoare, Valentina Ardean, între ele urmând a se decide, cel mai probabil, locul 1.
Altfel, surprinde saltul pe care l-a avut Cristina Neagu în această ierarhie, handbalista venită la începutul lunii martie de la rivala Rulmentul Braşov marcând deja 41 de goluri în meciurile jucate până în prezent în tricoul echipei Oltchim.

• trupa lui Voina joacă duminică, 10 mai, în Capitală

La finele acestei săptămâni, mai precis duminică, 10 mai, Oltchim Rm. Vâlcea se va deplasa în Capitală, pentru a întâlni Rapid, una dintre grupările incomode din Liga Naţională de handbal feminin. Echipa antrenată de Radu Voina mai are nevoie de o singură victorie în ultimele două etape ale sezonului pentru a se încununa din nou campioană naţională, a cincisprezecea oară în istorie. Pe 16 mai, vâlcencele vor primi în Sala Traian vizita echipei Oţelul Galaţi.