Liga Nationala

Tadici, înfrânt de Voina

HC Zalău – Oltchim, meci desfăşurat la mijlocul săptămânii trecute, mai precis miercuri, 29 aprilie, a fost nu doar duelul dintre două echipe (una aproape campioană, iar alta care navighează în ape liniştite, la jumătatea clasamentului), ci şi duelul dintre doi antrenori cu o experienţă deosebită în handbalul românesc: Gheorghe Tadici şi Radu Voina. Aşa cum era de aşteptat, prin prisma valorii celor două loturi care s-au înfruntat, Oltchim s-a impus fără probleme la Zalău. Demn de remarcat este însă faptul că fetele de la HC Zalău au respectat întocmai ambiţia tehnicianului Gheorghe Tadici în acest meci şi au oferit o replică pe măsură Oltchim-ului. În aceste condiţii, Cristina Neagu şi compania au avut serios de furcă în Ardeal, iar scorul strâns consemnat la final evidenţiază acest aspect.

Dacă în prima repriză vâlcencele au marcat 18 goluri, handbalistele din Zalău au reuşit să înscrie doar 15. După pauză, fetele pregătite de Radu Voina au mărit puţin diferenţa de scor, Oltchim-ul ajungând să se impună până la urmă cu 34-29.