Meci tensionat la Măciuca

AGRESIVITATE / Damila şi Lotru au încheiat la egalitate, însă s-au acuzat reciproc de lipsă de fairplay

Rezultatele de egalitate au nemulţumit echipele care le-au obţinut mai mult decât dacă ar fi pierdut meciul. Dovada acestui lucru stă în evenimentele petrecute în primele două etape din campionat pe terenurile unde s-au consemnat remize. La Liga a IV-a este vorba despre meciul dintre Lotru Brezoi şi Posada Perişani (1-1), Olteţul Zătreni – Vartex Rm. Vâlcea (1-1), dar şi despre cel din runda desfăşurată la finele săptămânii trecute, de la Măciuca, acolo unde Damila a primit vizita Lotrului Brezoi. Istoria de la meciul cu Posada s-a repetat pentru echipa lui Vasile Grossu ce a avut din nou parte de un meci dificil, plin de evenimente şi reproşuri, încheiat la egalitate, 1-1.

Ambele echipe au acuzat arbitrajul

„Am dominat jocul de la un capăt la celălalt. La 1-0 pentru oaspeţi (gol marcat de Ghivercea), dintr-o poziţie suspectă de ofsaid şi după un fault în atac, rezultat cu care s-a şi încheiat prima repriză, am avut un gol anulat incorect, în opinia noastră, de asistent. Jocul a fost la discreţia noastră în partea secundă, am ratat multe ocazii, am luat la ţintă şi bara porţii adverse, iar în minutul 70 am restabilit egalitatea prin Lucian Munteanu. Rezultatul a fost nedrept, ar fi trebuit să câştigăm. Pe lângă cele amintite, am fost nemulţumiţi şi de atitudinea oaspeţilor care au făcut ca acest meci să fie unul tensionat. Vîrtopeanu a incitat spiritele, cu injurii la adresa arbitrului şi agresiuni verbale la adresa jucătorilor noştri şi a spectatorilor, drept pentru care a şi fost trimis în tribună”, ne-au spus oficialii echipei din Măciuca despre partida cu Lotru Brezoi.
Părerea celor din Măciuca nu le-a fost însă împărtăşită şi de oaspeţi, care au lansat o altă variantă a „filmului” meciului. „În prima repriză gazdele n-au avut nici o ocazie. Noi ar fi trebuit să beneficiem şi de o lovitură de la 11 metri, dar arbitrul a trecut faza cu vederea. În plus, în minutul 95, juniorul Marin a scăpat singur cu portarul advers, dar s-a speriat şi ratat şansa de a aduce victoria formaţiei noastre. Iar despre comportamentul gazdelor nu pot spune decât că a fost sub orice critică, total lipsit de fair-play. După doar câteva minute, «au dat drumul la câini»: atacuri «criminale», loviri cu cotul şi altele de acest gen. Spectatorii au intrat pe teren, unul dintre ei lovindu-l pe tuşier după ce acesta a anulat perfect regulamentar un gol marcat din ofsaid de cei de la Damila”, ne-a povestit antrenorul Vasile Grossu.
Se pare, însă, că spectatorul despre care antrenorul oaspeţilor a amintit şi care l-ar fi lovit, într-adevăr, pe arbitrul asistent, Alexandru Coacă, este un jucător al Damilei, Sântion, ce fusese trecut pe raportul de joc, dar care nu se echipase corespunzător, drept pentru care nu a putut fi imediat identificat de către central. De asemenea, ar mai fi de amintit că Dan Vîrtopeanu, ce a fost trecut pe raport ca şi jucător, a primit doar cartonaşul galben din partea arbitrului pentru proteste, singur alegând să părăsească incinta terenului de joc, fără a fi fost eliminat de Laurenţiu Mosor.