Ghecon a trecut la spectacol

EFICACITATE / După cele 6 goluri marcate în poarta Sportului, acum trupa lui Emil Popescu a zdrobit Flacăra, pe care a învins-o cu 7-0

În turul campionatului mai toţii adversarii pe care i-a întâlnit Gheconul au apreciat faptul că echipa lui Emil Popescu n-ar avea faţă de primul loc, iar pentru o grupare cu pretenţii de Liga a III-a ar trebui să conteze şi spectacolul, o simplă victorie fiind de neacceptat. Oficialii Gheconului au ţinut cont de părea majorităţii, consolidând echipa în pauza de iarnă. Rezultatul investiţiilor făcute în Ghecon şi a pregătirii bune de dinaintea reluării campionatului s-au văzut încă din prima etapă a returului atunci când liderul a trecut la pas, cu scorul de 6-2, peste Sportul, cea de-a patra clasată din Liga a IV-a.

Roşoagă şi compania şi-au dovedit valoarea atunci, dar şi acum, în cea de-a doua rundă, când au întâlnit Flacăra din Horezu, o echipă care mai tot timpul le-a pus probleme, ambiţia horezenilor datând de pe vremea când Flacăra şi vechea echipă a lui Dan Mazilu se luptau pentru un loc în Liga a III-a. Nici în turul acestui sezon de Liga a IV-a Ghecon nu a reuşit să o învingă pe Flacăra, meciul din Treapt încheindu-se la egalitate, 4-4, rezultat care a cam complicat situaţia Gheconului în campionat la vremea respectivă.

S-au răzbunat pentru punctele pierdute în tur, la Horezu

Trupa lui Emil Popescu s-a răzbunat acum pentru toate suferinţele din trecut. A zdrobit Flacăra Horezu, în poarta căreia a marcat de şapte ori. Adi Glăvan şi compania au sperat într-un rezultat bun până în minutul 15 atunci când Stoican a deschis seria reuşitelor pentru Ghecon. Stoican a fost urmat de Şorega, fostul atacant al Oltchim-ului stabilind totodată şi scorul pauzei, de 2-0 pentru gazde. Totul s-a încheiat pentru oaspeţi în momentul în care Ghecon a marcat pentru 3-0. De la acest scor şi până la 7-0 n-a mai fost decât un pas, Şorega, de încă două ori, Ovidiu Ciortan (care-a realizat „dubla”) şi Nistor fiind autorii golurilor din repriza secundă.

„Vrem să ne distanţăm în campionat pentru a ne putea pregăti de baraj”

Rezultatul înregistrat la Fîrtăţeşti l-a mulţumit pe Emil Popescu, antrenorul de la Ghecon fiind convins că situaţia nu se va schimba nici în meciurile viitoare. „Au jucat foarte bine băieţii de această dată. Ne-a felicitat şi echipa adversă pentru modul în care ne-am prezentat. Dar important este să avem continuitate, să reuşim să ne desprindem în clasament”, este de părere Emil Popescu. De asemenea, „cred că dacă meciurile din următoarele cinci etape se vor juca pe teren, corect, atunci se vor lămuri lucrurile în fruntea clasamentului. Ne dorim să luăm un avans considerabil faţă de următoarea clasată pentru a ne putea pregăti liniştiţi pentru meciul de baraj, în urma căruia sperăm să promovăm în Liga a III-a”, a mai precizat antrenorul de la Ghecon.