„Câinii” lui Mustăţea, în urmărirea liderului Ghecon

RIVALITATE / Dinamo Rm. Vâlcea s-a impus fără să forţeze prea mult la Frânceşti (2-0), în faţa unei echipe care aproape s-a bătut singură

Deşi şansele de a se salva de la retrogradare par nule în acest moment, Victoria Frânceşti încă mai speră într-o minune. În pauza de iarnă s-a mai întărit, au venit câţiva jucători noi care să ajute la evitarea dezastrului. Dacă nu se vor putea păstra în elită, Nicu Strâmbeanu şi compania îşi doresc măcar să-şi mai refacă imaginea şi să-şi îmbunătăţească golaverajul, dezastruos în acest moment, capitol cu care s-au evidenţiat în mod negativ pe parcursul primei părţii a sezonului. În prima etapă din retur nimic din ce şi-au propus nu au realizat. Chiar dacă Victoria a marcat primul gol al meciului cu Minerul Berbeşti, a pierdut de o manieră categorică, cu scorul de 5-1.

Cel puţin la o astfel de diferenţă sperau şi dinamoviştii lui Laurenţiu Mustăţea să se impună la Frânceşti, în cea de-a doua etapă din retur. De altfel, încă din debutul meciului se prefigura un succes categoric al „câinilor”, gazdele, prin Muja, introducându-şi mingea în propria poartă în minutul 6. Avantajul minim al dinamoviştilor s-a menţinut, însă, până spre finalul meciului. Victoria a trecut pe lângă egalare în minutul 70, însă Cioboată, scăpat singur cu goal-keeperul advers, a trimis dezamăgitor, pe lângă poartă, irosind şansa de a produce marea surpriză a campionatului. Jucătorii din Frânceşti s-au învins până la urmă singuri, după autogolul din debutul meciului, gafând şi pe finalul celor 90 de minute de joc. O degajare greşită a dus la un nou gol pentru Dinamo, ultimul al întâlnirii, care a închis tabela la scorul de 2-0 pentru echipa de pe locul 2 din Liga a IV-a. (Simona SIMA)