Spre semifinale!

VALOARE / Oltchim şi-a confirmat reputaţia pe plan european şi a reuşit să învingă ETO Gyor în Sala Traian, preluând astfel şefia Grupei a II-a din cadrul Ligii Campionilor

Oltchim Rm. Vâlcea şi ETO Gyor s-au întâlnit sâmbăta trecută, în Sala Traian, într-un meci care trebuia să stabilească formaţia cea mai valoroasă din Grupa a II-a a Ligii Campionilor. Aşa cum era de aşteptat, cele două echipe au oferit celor aproape 2500 de spectatori prezenţi în tribune un spectacol handbalistic admirabil, la finele căruia formaţia antrenată de Radu Voina şi Aurelian Roşca a reuşit să se impună cu 28-26. Finalul a fost însă interzis cardiacilor, Oltchim fiind aproape de a scăpa victoria printre degete, la capătul unui meci pe care l-a controlat timp de peste 50 de minute de joc.

Oltchim şi ETO Gyor au dat impresia că se studiază reciproc în primele 10 minute de joc, lucru evidenţiat şi de scorul strâns consemnat pe tabela de marcaj. Unguroaicele au dat emoţii spectatorilor vâlceni din tribune în minutul 8, atunci când au preluat pentru prima oară conducerea (4-3). Oltchim a întors însă rapid rezultatul şi s-a desprins la 8-5 în minutul 14, moment în care tehnicianul echipei maghiare, Csaba Konkoly a cerut time-out, pentru a-şi readuce elevele cu picioarele pe pământ. Efectul s-a văzut imediat, ETO Gyor restabilind egalitatea în minutul 19 (9-9), pe fondul unor parade de excepţie ale portarului Katalin Pallinger. A urmat însă un nou iureş al echipei vâlcene, care s-a desprins la 12-9 în minutul 22. La 12-10, Talida Tolnai a apărat un 7 metri executat de Anita Gorbicz, însă campioana Ungariei avea să egaleze din nou în minutul 26 (12-12). Finalul reprizei a aparţinut totuşi Oltchm-ului, care s-a desprins din nou la trei goluri diferenţă (16-13). La pauză, scorul era de 16-14 în favoarea echipei vâlcene.

Unguroaicele au recuperat un handicap de 4 goluri

După revenirea de vestiare, Oltchim a mărit diferenţa chiar la patru goluri (19-15 în minutul 35), avantaj pe care elevele antrenorilor Radu Voina şi Aurelian Roşca l-au păstrat până în minutul 46. ETO Gyor a redus însă încet-încet din handicap (23-21 în minutul 48), ajutată fiind şi de câteva decizii bizare ale arbitrilor sârbi Nikolic şi Stojkovic, care au încins spiritele în tribune şi pe teren. Mai mult decât atât, după ce Oltchim a avut 25-22, unguroaicele au speculat din plin lipsa de concentrare în fazele ofensive ale echipei vâlcene, marcând de patru ori consecutiv. ETO Gyor conducea cu 26-25 în minutul 56, spre disperarea suporterilor vâlceni care nu au încetat nici un moment să-şi încurajeze favoritele. Time-out-ul solicitat de Radu Voina în acel moment avea să fie de bun augur. Vâlcencele s-au mobilizat exemplar, au marcat de trei ori până la final, ajutate fiind şi de unele intervenţii magnifice între buturi ale Luminiţei Dinu. Momentul decisiv al partidei s-a consumat în minutul 58, atunci când Oltchim conducea cu 27-26, dar se afla în inferioritate numerică pe teren, după eliminarea Steluţei Luca. Experimentatul portar vâlcean a încasat atunci o minge în plină figură la un şut al unei handbaliste de la ETO Gyor. N-a fost gol, dar Dinu s-a resimţit serios după lovitura primită, însă a preferat să rămână pe teren până la final pentru a se bucura alături de coechipierele sale pentru o victorie foarte muncită şi extrem de preţioasă.
Oltchim Rm. Vâlcea – ETO Gyor 28-26 (16-14)
Au marcat:
* Oltchim Rm. Vâlcea: Narcisa Lecuşanu – 7g., Oana Manea – 5g., Anastasiya Pidpalova – 4g., Valentina Ardean – 4g., Ramona Maier – 3g., Adina Fiera – 3g., Steluţa Luca – 2g.
* ETO Gyor: Anita Gorbicz – 10g., Orsolya Verten – 5g., Zsuzsanna Tomori – 3g., Katarina Mravikova – 3g., Simona Spiridon – 2g., Aniko Kovacsics – 1g., Anita Herr – 1g., Gabriela Rotiş-Nagy – 1g.

Oana Manea, cele mai multe goluri din acţiune

Oana Manea a avut şi în meciul cu ETO Gyor o evoluţie admirabilă. Pivotul Oltchim-ului a pus serios umărul la victoria senzaţională asupra campioanei Ungariei, marcând 5 goluri (cele mai multe din acţiune din rândul tuturor jucătoarelor vâlcene) şi obţinând trei aruncări de la 7 metri. „Ne-am dorit foarte mult această victorie şi am crezut tot timpul că o putem obţine. Era important să ne impunem, altfel totul s-ar fi năruit. Atâta efort nu am făcut însă parcă în nici un meci, aproape că nu mai puteam sta în picioare pe teren, însă am luptat până la ultima picătură de energie. Am demonstrat că suntem o echipă şi am meritat să câştigăm. Victoria asupra echipei din Gyor poate însemna 90 la sută din calificare, dar nu suntem încă în semifinale, mai avem meciuri grele cu Krim şi cu Buducnost”, a precizat Manea la final.

Steluţa Luca, imposibil de trecut în defensivă

Steluţa Luca a arătat din nou că în apărare rămâne o jucătoare imposibil de înlocuit, antrenorul Radu Voina preferând-o însă, în dese rânduri, în ofensivă, pe ucraineanca Anastasiya Pidpalova (care a şi marcat de patru ori). În meciul cu ETO Gyor, după ce Steluţa Luca a fost eliminată în minutul 58, absenţa acesteia din defensivă a fost suplinită cu brio de portarul Luminiţa Dinu, care s-a opus celor trei atacuri consecutive ale campioanei Ungariei. „Am luptat până la final şi am dat dovadă de tărie de caracter. Am avut un portar extraordinar, care a reuşit să scoată mingi grele, iar acest lucru ne-a ridicat moralul. Am avut puterea de a reveni, iar acest lucru contează foarte mult pentru viitor. Urmează meciul cu Krim, în deplasare, unde mergem de asemenea să câştigăm”, a spus Steluţa Luca după meciul cu ETO Gyor.

„Am strâns din dinţi şi am câştigat”

Extrema Valentina Ardean s-a bucurat alături de coechipierele sale pentru victoria obţinută de Oltchim şi a spus la finele partidei că nu s-a îndoit nici un moment că formaţia vâlceană nu va învinge. „A fost un meci greu, pe care însă l-am pregătit foarte bine la antrenamente. Am avut unele emoţii la final, dar nu ne-a fost frică. Chiar dacă în ultimele 2 minute de joc am evoluat în inferioritate numerică, am strâns din dinţi şi am câştigat. Mă bucur că am obţinut rezultatul pe care ni l-am dorit. Calificarea nu este totuşi jucată, mai sunt încă trei meciuri extrem de grele, aşa că mai avem mult de muncit”, a declarat Valentina Ardean.

Luminiţa Dinu, eroina dintre buturi

Apărătoarea buturilor vâlcene, Luminiţa Dinu, a prins şi în meciul cu ETO Gyor o formă de excepţie, iar prestaţia sa i-a încântat pe cei aproape 2500 de spectatori care au luat loc în tribunele Sălii Traian. Dinu a închis pur şi simplu poarta în ultimele patru minute de joc, după ce unguroaicele au preluat în mod surprinzător conducerea pe tabela de marcaj, şi a purtat Oltchim-ul spre o nouă victorie preţioasă în Liga Campionilor. Nu la fel de oportună în intervenţii a fost portarul titular al echipei maghiare, Katalina Pallinger, care a pierdut clar duelul de la distanţă cu Luminiţa Dinu şi a încheiat meciul pe banca de rezerve, antrenorul Csaba Konkoly preferând-o între buturi, în ultimele 10 minute de joc, pe rezerva Orsolya Herr.

Lecuşanu, Ardean şi Gorbicz au ratat aruncări de la 7 metri

Handbalistele vâlcene au reuşit să transforme cinci din totalul celor şapte aruncări de la 7 metri de care Oltchim a beneficiat pe parcursul partidei cu ETO Gyor. Trei au fost marcate de Narcisa Lecuşanu, celelalte două de Valentina Ardean, fiecare dintre acestea ratând însă câte o aruncare. De partea cealaltă, play-maker-ul Anita Gorbicz, specialista echipei maghiare la acest capitol, a marcat cinci din cele şase aruncări pe care le-a executat. Gorbicz a înscris de alte cinci ori din acţiune şi a devenit astfel cea mai prolifică jucătoare a echipei ETO Gyor în meciul desfăşurat în Sala Traian (cu 10 goluri în cont).

50 de suporteri maghiari, prezenţi în Sala Traian

Campioana Ungariei, ETO Gyor, a fost însoţită la Rm. Vâlcea de un grup format din aproximativ 50 de suporteri. Aceştia şi-au susţinut civilizat favoritele, în speţă pe elevele ambiţiosului antrenor Csaba Konkoly, deşi în vacarmul din Sala Traian au existat puţine momente când încurajările fanilor au ajuns şi în teren, la urechile jucătoarelor. La finalul partidei, suporterii unguri au aplaudat cu fair-play victoria echipei Oltchim.

Fanii echipei din Gyor l-au omagiat pe Marian Cozma

La începutul meciului Oltchim – Gyor, galeria maghiară a afişat un banner în memoria handbalistului român Marian Cozma (ucis pe 8 februarie la Veszprem, în Ungaria), pe care era scris „NYUGODJ BEKEBEN, MARIAN” („Odihneşte-te în pace, Marian”). Gestul fanilor maghiari, care a arătat că rivalitatea poată fi lăsată deoparte atunci când sportul trece printr-o asemenea dramă, a fost salutat cu aplauze repetate de către spectatorii vâlceni din tribune, care au scandat frenetic, de câteva ori, numele fostului pivot al naţionalei României.

Simona Spiridon: „Aştept returul, la Gyor va fi alt meci”

Pivotul echipei din Gyor, jucătoarea de origine română Simona Spiridon care evoluează însă pentru naţionala Austriei, nu a mai fost primită cu aceeaşi ostilitate în Sala Traian ca anul trecut, atunci când Oltchim-ul a înfruntat de asemenea campioana Ungariei în grupele principale ale Ligii Campionilor. „Felicit Oltchim-ul pentru jocul bun pe care l-a prestat azi. Noi ne-am luptat până la final, dar nu am reuşit să câştigăm. Aştept cu nerăbdare returul, la Gyor va fi alt meci”, a afirmat Spiridon la final.

Popovic, Jurack şi Lekic domină topul golgheterelor

Clasamentul celor mai prolifice handbaliste ale Ligii Campionilor este dominat în prezent de jucătoarele care evoluează pentru campioana Danemarcei, Viborg HK. În frunte a trecut acum muntenegreanca Bojana Popovic – 73 de goluri, aceasta fiind secondată îndeaproape de coechipiera sa, nemţoaica Grit Jurack – 69 de goluri. Popovic a fost golghetera acestei competiţii în sezonul 2006-2007, pe vremea când evolua la Slagelse, cu care a şi câştigat în acel an marele trofeu în Liga Campionilor. A treia treaptă a podiumului este ocupată de Andrea Lekic (Krim Lujbljana) – 64 de goluri.

Narcisa Lecuşanu a ajuns pe locul 7

Din rândul jucătoarelor de la Oltchim, cea mai bine clasată în această ierarhie a rămas Narcisa Lecuşanu, care a marcat până în acest moment 49 de goluri, graţie cărora ocupă locul 7 în ierarhia generală a golgheterelor. În plus, alte patru handbaliste vâlcene se află în topul primelor 40 de marcatoare ale Ligii Campionilor: Oana Manea (43 de goluri) – poziţionată pe locurile 12-13, Adina Fiera şi Steluţa Luca (ambele au câte 33 de goluri) – clasate pe locurile 29-33 şi Valentina Ardean (30 de goluri) – locurile 36-37.